Tento víkend se objeví „růžový Měsíc“! Co to znamená?

Růžový Měsíc se má objevit v sobotu tohoto víkendu a bude viditelný ze Země, informoval deník Express.

Nejlepší čas vidět růžový Měsíc bude brzy po východu nebo později večer, když vyjde o něco výše nad obzor. Jde o jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň je na své dráze kolem Země k nám nejblíže. Je tak zhruba o desetinu průměru větší a svítí více. Dubnový superúplněk má přezdívku růžový. Objeví se také v úplňku na Velikonoční neděli, stejně jako předchozí noc na Velký pátek, tedy dnes 15. dubna.

Odkud pochází růžový měsíc?

Předpokládá se, že růžový měsíc dostal své jméno podle růžových květů, zejména floxů, které začínají kvést v tomto ročním období. Prvnímu úplňku jarního období se však dává mnoho dalších názvů. Měsíc také označován podle různých tradic, jako například: rybí, Pesachový, Velikonoční, Hanuman Jayanti nebo Bak Poya.

V křesťanství je známý jako Pesachový, což je svátek pocházející ze židovské tradice. Židé, neboli kdysi Izraelité, si připomínali svůj odchod z otroctví v Egyptě obětováním beránka a velkou hostinou, která se však musela jíst takzvaně ve spěchu. Šlo o připomenutí toho, že jsou hříšní a že je Bůh osvobodil. Pesach začíná západem slunce v pátek 15. dubna, kdy je podle židovského kalendáře 14. nisanu. Jde o svátek, který poté Ježíš Kristus využil pro vytvoření svátku nového před svou obětní smrtí. Dnes je to základ křesťanství. Pro křesťany je velikonoční úplněk důležitý, protože se podle něj určují datum, kdy Ježíš zemřel a založil slavnost na jeho připomínku.

Termín „růžový měsíc“ pravděpodobně pochází z růžových květů phloxu, známého pod vědeckým názvem Phlox subulata, což je rostlina pocházející z východní části Severní Ameriky, která často kvete kolem tohoto ročního období. Některé pobřežní kmeny v Americe také tradičně označovaly dubnový úplněk jako Rybí úplněk, protože to byla roční doba, kdy lososi plavali proti proudu, aby se rozmnožili.

Úplňky jsou měsíční fáze, která nastává zhruba jednou za měsíc, když se náš přirozený satelit nachází naproti Slunci a Země je mezi nimi, upřesňuje web ommercato. Během úplňku jepřivrácená strana Měsíce k naší planetě plně osvětlena a vypadá jako dokonalý kruh. Většině pozorovatelů se však bude zdát jako plný úplněk po dobu přibližně tří dnů, od časného pátečního rána do časného pondělního rána.

Tento rok je dubnový úplněk také velikonočním úplňkem, tedy prvním úplňkem, který nastane po jarní rovnodennosti severní polokoule, která nastala 20. března. V závislosti na roce může velikonoční úplněk nastat buď v březnu nebo v dubnu. Termín „jarní rovnodennost“ se vztahuje k okamžiku, kdy Slunce překročí nebeský rovník, pomyslnou čáru na obloze nad zemským rovníkem, z jihu na sever. Označuje začátek astronomického jara na severní polokouli.

Zdroj: ommercato.com express.co.uk