Kometa velikosti Mount Everestu se objevuje jednou za 71 let. Půjde ji vidět v březnu

Událost, kterou můžete zažít pouze jednou za svůj život. Kometa se jménem Comet 12P/PonsBrooks se totiž objevuje pouze jednou za 71 let. Její velikost se dá přirovnat k hoře Mount Everest a můžete ji tak podle webu Mirror zahlédnout pouhým okem bez potřeby dalekohledu. Abyste kometu našli, hledejte souhvězdí Pegasův čtverec na západní obloze.

Kometa s12P/PonsBrooks bude nejblíže ke Slunci 21. dubna a nejblíže k Zemi 2. června. Nejlépe bude vidět koncem března na severní polokouli. Bude vypadat jako rozmazaná nepravidelná sněhová koule. Koncem března se kometa bude nacházet v souhvězdí Berana, které je na západní obloze těsně po západu slunce. V ideálním případě byste se měli vydat někam, odkud je dobře vidět na obzor na západě, a vybrat si noc s jasnou oblohou.

Kometa by měla být v určitých momentech viditelná i bez dalekohledu jako slabá hvězdná skvrna se zamlženým ohonem. Kometa 12P/PonsBrooks je jednou z nejjasnějších známých periodických komet. V tuto chvíli se blíží ke Slunci.

Je to také velká kometa, jejíž velikost je srovnatelná s Mount Everestem. Očekává se, že kometa dosáhne hodnot 4,5 magnitudy, což znamená, že by měla být dobře viditelná z tmavých míst. Poté, co se kometa docela přiblíží k Zemi, se k ní vrátí až v roce 2095, protože bude gravitací vytlačena až do vzdálených částí naší sluneční soustavy.

Zdroj: Mirror