Takto funguje kamikadze dron ALTIUS-600 používaný na Ukrajině. Výrobce předvedl bojovou verzi v akci

Válka na Ukrajině názorně ukázala, jak užitečné jsou v dnešní době pro armádu drony, včetně dronů vyzbrojených výbušnou náloží a fungujících jako kamikadze z druhé světové války. Není proto divu, že na tomto typu zbraní pracuje stále více společností.

V tomto konkrétním případě hovoříme o dronu ALTIUS-600, o němž jsme nedávno psali v souvislosti s americkou vojenskou pomocí Ukrajině. ALTIUS-600 je dron o hmotnosti 10 kg s doletem 440 km, který může zůstat ve vzduchu více než 4 hodiny. Jeho nespornou výhodou je, že jej lze vypustit ze speciálního odpalovacího zařízení, které lze umístit na automobil, vrtulník, letadlo nebo plavidlo.

Dron, který se původně používal především k průzkumným a pozorovacím činnostem, dostal před několika měsíci také bojovou verzi ALTIUS-600M, která může nést několik různých bojových hlavic, píše portál TheDrive. Jeho výrobce jej právě předvedl v akci:

Vzhledem k tomu, že dron byl na Ukrajinu odeslán v únoru a jeho bojová verze byla oficiálně ohlášena v říjnu 2022, není vyloučeno, že Ukrajinci drony dostaly ve verzi s cirkulující municí, tedy jako dron kamikadze. Za zmínku stojí i to, že ALTIUS-600M je konstrukce, která může ve vzduchu operovat autonomně a v podobě roje, který zasáhne konkrétní cíl. To umožňuje snadné ovládání dronu, protože jeden operátor může ovládat více takovýchto dronů současně.

Podíváme-li se také na účinnost sebevražedných dronů na Ukrajině, není těžké vyslovit hypotézu, že v příštích letech se takové zbraně stanou nedílnou součástí vybavení každé moderní armády.

Zdroj: TheDrive