Světe třes se! Americká armáda konečně obdržela rekordní 300kW laserovou zbraň. Co všechno umí?

Společnost Lockheed Martin dodala Úřadu náměstka ministra obrany USA pro výzkum a techniku (Office of the Under Secretary of Defense for Research & Engineering OUSD (R&E)) svůj dosud nejvýkonnější laser před plánovaným termínem pro instalaci do nových demonstračních laserových zbraní určených k zasahování různých cílů, jak uvádí server New Atlas.

V roce 2020 se laserové zbraně rychle vyvíjejí od slibného konceptu k praktickým zbraním na bojišti. Nejedná se však o jednoduchý lineární vývoj. Laserové zbraně jsou nesmírně složité systémy, které se často vracejí na začátek, když se ukáže, že některá koncepce v návrhu již není praktická.

Každý z těchto subsystémů, který zahrnuje napájecí jednotky, laserové generátory, kombinátory paprsku, zaměřovací jednotky, zaměřovací systémy a mnoho dalších, musí postupovat vpřed a správně se integrovat do podoby, která je nejen funkční, ale i dostatečně robustní a spolehlivá, aby se stala praktickou zbraní na moři, na zemi, ve vzduchu i ve vesmíru.

Nejdůležitějším subsystémem je samozřejmě samotný polovodičový laser. V tomto případě společnost Lockheed Martin zvýšila výkon na třídu 300 kW. To je pětinásobek výkonu taktického laseru HELIOS, který společnost v srpnu dodala americkému námořnictvu k integraci do stávajících válečných lodí.

Nový 300kW laser bude použit v několika demonstračních projektech, včetně laserového zbraňového systému americké armády Indirect Fires Protection Capability-High Energy Laser (IFPC-HEL) Demonstrator. Laboratorní a polní testy se očekávají ještě letos.

Zvýšením výkonu laseru budou budoucí zbraně schopny zasáhnout širší škálu větších cílů na větší vzdálenosti a rychleji je neutralizovat.

„Společnost Lockheed Martin zvýšila výkon a účinnost a snížila hmotnost a objem kontinuálních laserů s vysokou energií, což snižuje riziko pro budoucí snahy o zavedení laserových zbraňových systémů s vysokým výkonem do provozu,“ řekl Rick Cordaro, viceprezident společnosti Lockheed Martin Advanced Product Solutions.

Zdroj: newatlas.com, lockheedmartin.com