Svět už brzy bude mít první létající auto. Koupili byste si ho?

Představte si jízdu autem bez dopravních omezení, není to sen? Při běžné jízdě vás uklidní akorát poslech rádia, ale naopak vynervuje klakson aut. Dopravní zácpy by se mohly brzy stát konečně minulostí, poněvadž společnost prohlásila, že její „první létající auto na světě“ bude schopné vás odvézt bez velkého provozu. První létající auto na světě dokáže ve vzduchu urazit až 177 kilometrů, uvádí server Ladbible.

Podle kalifornské společnosti Alef Aeronautics Model A využívá stávající městskou infrastrukturu pro jízdu a parkování, jenže navíc dokáže létat. Představa společnosti je taková, že zájemci vozidlo vyjde na 7,5 miliónů korun, aby mohl jezdit po futuristických silničních dálnicích v oblacích.

Tento luxusní značkový model se plánuje vydat ve čtvrtém čtvrtletí roku 2025. Společnost prohlašuje, že vůz je jako jediný schopen jízdy po silnici a zároveň i vertikálního vzletu, což je téměř jako u vrtulníku. Model A je popsán jako řešení problémů moderních dopravních zácp, má dojezd 320 km a dolet 177 km.

Jestliže chcete být mezi prvními, kdo si jedno z těchto neskutečných aut zakoupí, tak si určitě pospěšte. Předprodej byl zahájen 19. října, avšak cena účasti je skoro 4 000 Kč a pokud se chcete dostat do přednostní fronty na zálohu, musíte uhradit 38 000 Kč.

Generální ředitel společnosti Alef Jim Dukhovny sdělil: „Model Alef je moderním řešením pro potřeby městské i venkovské dopravy v 21. století, protože představuje nejrychlejší a nejpohodlnější dopravu, jaká kdy byla vytvořena z místa původu do místa určení. Tím, že létající auto Alef umožňuje zákazníkům zvolit si režim jízdy nebo létání, umožňuje zvolit optimální cestu v závislosti na podmínkách na silnici, počasí a infrastruktuře.“

Alef tvrdí, že od roku 2019 se vůz odvážně testuje a zkouší se na prototypu v plné velikosti. „Má distribuovaný elektrický pohon, žádné odkryté vrtule, rozsáhlý softwarový systém stabilizace a bezpečnosti letu, systém stabilizace elevonů a pohon všech kol.“

„Mezi klíčové bezpečnostní komponenty patří mimo jiné trojnásobná až osminásobná redundance všech klíčových komponent, diagnostika tisíce bodů v reálném čase, diagnostika odmítnutí startu před letem, detekce překážek a vyhýbání se jim.“

Společnost pracuje na modelu od roku 2015 ve složení zakládajícího týmu Constantina Kislyho, Pavla Markina, Olega Petrova a Jima Dukhovnyho, kteří mají za sebou více než 70 let zkušeností v oblasti konstrukce a vývoje technologií.

Kromě modelu A společnost Alef chystá i další modely, včetně čtyřmístného sedanu Alef Model Z, který má být uveden na trh v roce 2035 a jeho cena má činit zhruba 880 tisíc Kč. Tento déle očekávaný model bude schopný uletět dokonce až 480 km a ujet více jak 350 km.

Zdroj: redakce, Ladbible, YouTube