Stovky bezpilotních letounů předaných v utajení Ukrajině. Dodává je švýcarský start-up Destinus, který vyrábí hypersonické letouny

Zakladatel švýcarského start-upu Destinus, společnosti známé konstrukcí hypersonických letounů, v rozhovoru pro francouzský časopis Challenges prozradil některé podrobnosti o práci s vojenskými drony a podpoře poskytované ukrajinským ozbrojeným silám. Michail Kokorič, 47letý přistěhovalec z Ruska, který se právě vzdal ruského občanství, sdělil, že na Ukrajinu jsou dodávány stovky bezpilotních letounů bbsl Lord a brzy i Ruta a Hornet. Vysvětlujeme, co jsou tato zařízení zač a jaké jsou jejich schopnosti.

Michail Kokorič je bývalý šéf ruského vesmírného startupu Dauria Aerospace, který opustil Rusko po nástupu Vladimira Putina k moci. Jak vysvětluje The Kyiv Post, odešel do Spojených států a poté do Švýcarska. Právě zde založil v roce 2021 společnost Destinus, která se specializuje na kosmické technologie. V nedávném rozhovoru, který Kokorič poskytl francouzskému časopisu Challenges, muž poznamenal, že jím založená společnost Destinus „již patří mezi hlavní výrobce dronů v Evropě“, přičemž mezi významnější zákazníky patří Ukrajina.

Ukrajina obdržela od společnosti Destinus stovky dronů
Podle Kokoriče společnost Destinus od roku 2023 tajně dodala na Ukrajinu stovky levných dronů. Jsou dodávány ve formě komponentů, které pak Ukrajinci montují na tajných vojenských místech. Kokorič upozorňuje, že drony nebyly původně určeny jako zbraně, ale nyní mají dvojí využití. Destinus v současnosti vyrábí tři modely dronů v továrnách v Německu, Nizozemsku a Španělsku. Jedná se o tyto drony: Lord, Ruta, Hornet.

Stojí za zmínku, že k uvedeným zařízením nejsou k dispozici žádné oficiální fotografie ani údaje. Z dostupných informací však vyplývá, že první z dronů vyráběných společností Destinus. Lord, má vrtulový pohon a v závislosti na konfiguraci má dolet 750 až více než 2 000 km. Teoreticky jej tedy Ukrajinci mohou používat k útokům na ruské území. Hlavním úkolem těchto zařízení jsou útoky na pozemní cíle. Bezpilotní letouny Lord mohou také plnit průzkumné úkoly, provádět radiotechnický průzkum a podílet se na elektronickém boji. Zařízení jsou Ukrajině dodávána od roku 2023.

V roce 2024 mají Ukrajinci obdržet také bezpilotní letouny Ruta a Hornet. Ruta je dron s doletem 300 km, který může působit jako útočný dron, provádět průzkum nebo být použit jako létající cíl. Hornet je naproti tomu malý bezpilotní dron, který váží několik kilogramů a může dosáhnout rychlosti 300 km/h. Je určen k zachycování jiných bezpilotních letounů. Může také pomáhat při mapování terénu a působit jako součást průzkumných systémů.

Zdroj: The Kyiv Post