Stavba první čínské vesmírné stanice se blíží k dokončení. Plány počítají s rekordním počtem startů raket

Přestože největší pozornost v oblasti dobývání vesmíru přitahují Rusko a USA, Čína má na tomto poli také několik působivých úspěchů. Nyní se Čína připravuje na vypuštění své první vesmírné stanice (Tiangong), ale to není jediná věc, kterou Peking na rok 2022 plánuje, informuje deník Daily Mail.

Čínská národní vesmírná agentura (CNSA) se nedávno pochlubila, že ještě letos se k prvnímu prvku (Tianhe), který je na oběžné dráze od dubna 2021, připojí další dva moduly (Wentian a Wengtian), které jsou součástí této vesmírné výzkumné a vývojové základny. Přesné datum startu zatím nebylo oznámeno – ví se jen, že Wentian bude ve vesmíru jako první a Wengtian se bude připravovat na start několik měsíců poté.

Stejně jako v případě mise v roce 2021 budou k vynesení modulů na oběžnou dráhu použity rakety Long March 5B. Stojí za zmínku, že posledních 12 měsíců bylo pro Čínu z hlediska těchto podniků mimořádně úspěšných. První čínská pilotovaná vesmírná mise po pěti letech (Šen-čou-12) byla uskutečněna na palubě Tiangongu a probíhající projekt s názvem Šen-čou-13 je nejdelším podobným podnikem v historii Číny.

Je tedy zřejmé, že Čína má v oblasti dobývání vesmíru velmi ambiciózní plány a rok 2022 má být v tomto ohledu přelomový. V loňském roce se CNSA ve spolupráci se soukromými společnostmi podařilo uskutečnit 55 úspěšných startů kosmických raket. Nyní chce Peking tento počet zvýšit na 60 operací, což by byl pro zemi rekord. To se samozřejmě nedá srovnávat s počtem startů raket společnosti SpaceX, která vysílá rakety každý týden, ale i tak se jedná o poměrně působivé výsledky.

V informaci se také uvádí, o jaké mise přesně půjde – na oběžnou dráhu má být vypuštěno celkem 140 kosmických lodí, které se budou skládat ze satelitů, prvků potřebných pro posádku a modulů tvořících vesmírnou stanici. V roce 2022. Čína chce uskutečnit celkem šest velkých misí, včetně dvou souvisejících s rozšířením stanice a dvou dalších pilotovaných misí Shenzhou.

Zdroj: dailymail.co.uk