Starlink, který vyrobila společnost Elona Muska, získali Rusové. Zařízení použili jako jídelní stůl

Během útoku na ukrajinské pozice v západní části Luhanské oblasti se ruští vojáci zmocnili antény sloužící k příjmu internetu ze satelitní konstelace Starlink, kterou vyrábí společnost SpaceX Elona Muska. Rusové, kterým se tato vysoce pokročilá vesmírná technologie dostala do rukou, pro ni našli neobvyklé využití, jak píše web TS2.

Ruští vojáci se již od počátku agrese své země proti Ukrajině vyznačují primitivním chováním. A ani tentokrát tomu nebylo jinak, protože vyspělé zařízení určené k připojení ke globální síti satelitů společnosti SpaceX použili jako stůl. Je vysoce pravděpodobné, že Rusové netušili, jaká technologie se jim dostala do rukou, a věc, která se jim dostala do rukou, si jednoduše přizpůsobili svým potřebám. A protože v táboře náhodou chyběl stůl, stačily k tomu dvě tyče a kus lepicí pásky.

Anténa Starlink

Výše zmíněná anténa slouží jako součást sady Starlink pro připojení ke globálnímu širokopásmovému připojení. Kromě ní sada obsahuje také WiFi router, základnu a potřebné kabely. Po připojení se anténa automaticky přesune do optimální polohy, a pokud má volný výhled na oblohu, může nás během několika minut připojit k internetu téměř z jakéhokoli místa na povrchu naší planety.

Internet Starlink se do výbavy ukrajinské armády dostal z iniciativy Elona Muska, který jej původně poskytl obráncům zdarma, ale když náklady dosáhly příliš vysoké hranice, oznámil ukončení podpory. Do té doby se však ukrajinské síly přesvědčily, jak moc systém pomáhá při operačních činnostech, například při okamžité komunikaci mezi vojáky, nebo dokonce při ovládání dronů, a tak Starlink ve vybavení Ukrajinců zůstal, tentokrát za poplatek.

Stojí za zmínku, že sám Kreml si již všiml, jak moc Ukrajincům prospívá používání satelitního systému společnosti SpaceX. Z tohoto důvodu Putin nařídil svým hackerům, aby systém vyřadili, což dává nepříteli výhodu. Sám Elon Musk uvedl, že SpaceX nezvykle často odráží útoky ruských hackerů na své systémy, což dále zvyšuje náklady na používání Starlinku, jak psal server Tom’s Guide.

Zdroj: redakce, ts2.space, tomsguide.com