Stačí vypnout spotřebiče a stát proplatí peníze za elektřinu. Nový experiment v ostrém provozu

Nový projekt pod názvem National Grid spustila britská vláda pro domácnosti ve své zemi. Britové měli slíbené peníze za vypínání spotřebičů. Může se tím inspirovat i naše země?

Domácnosti v celé Velké Británii se včera večer zúčastnily nepovinného výpadku dodávek energie. Za účast v tomto experimentu bylo rodinám slíbeno v přepočtu až 500 Kč. Rodiny vypínaly světla, televizory, topení a další spotřebiče a vařily večeři později, aby pomohly národní energetické síti vyrovnat se s prudce rostoucí poptávkou, jak uvádí server LBC.

Poprvé tak byla uvedena v platnost službu DFS (Demand Flexibility Service). V ní lidé dostávali odměnu za vypnutí elektřiny v době špičky mezi 17. a 18. hodinou.


Finanční odměna je vyplácena ve formě slevy z příštího vyúčtování. Určuje se podle toho, kolik energie se v daném období nespotřebuje oproti normálu. Podle National Grid může domácnost, která sníží spotřebu o jednu kilowatthodinu, ušetřit v přepočtu 80 – 160 korun. Konkrétní částky určují jednotliví dodavatelé, uvádí web Forbes.

Experimentu se účastnilo 26 dodavatelů energie, včetně společností British Gas, EDF, Eon a Octopus Energy. Společnost National Grid prohlásila, že rodiny dostanou za snížení spotřeby elektřiny v přepočtu 270 – 540 korun. K účasti se přihlásilo více než milion domácností a podniků v Anglii, Skotsku a Walesu.

Kritici však zdůraznili, že je k dispozici pouze uživatelům s inteligentními měřiči. Provozovatel rozvodné sítě uvedl, že se bude jednat o druhý ostrý provoz programu, v jehož rámci se podnikům a domácnostem platí za vypnutí některých spotřebičů na hodinu nebo dvě.

Zdroj: redakce, lbc.co.uk, Forbes.com