SpaceX posílá na Ukrajinu další terminály Starlink pro udržení internetové komunikace v zemi

Podle prezidenta Volodymyra Zelenského posílá společnost SpaceX na Ukrajinu další terminály Starlink, napsali na webu Engadget.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Elon Musk slíbil zemi další várku satelitních terminálů Starlink, které pomohou udržet internetovou komunikaci v době, kdy země bojuje proti ruské invazi.

„Mluvil jsem s Elonem Muskem. Jsem mu vděčný za podporu Ukrajiny slovy i činy,“ napsal Zelenskyj v sobotu odpoledne na Twitteru. „Příští týden obdržíme další várku systémů Starlink pro zničená města.“

Společnost SpaceX odeslala první zásilku svých satelitních antén 26. února na základě výzvy ukrajinského vicepremiéra Mychajla Fedorova na Twitteru. Dodávka dorazila 28. února. O několik dní později Elon Musk varoval Ukrajince, aby byli při využívání služby opatrní vzhledem k tomu, že se jedná o jediného neruského poskytovatele internetu, který v některých válkou nejvíce postižených oblastech země zůstal.

Ruská invaze otestovala ukrajinskou internetovou infrastrukturu. Intenzivní boje ve městech, jako je Kyjev a Mariupol, způsobily přerušení provozu společnosti GigaTrans, páteřního poskytovatele internetu v zemi.

V uplynulých dnech zaznamenala organizace NetBlocks, která monitoruje internet, několikanásobné výpadky připojení. Mezi nejnovější a potenciálně znepokojující patří ten, který postihl jadernou elektrárnu v Záporoží, po němž Mezinárodní agentura pro atomovou energii uvedla, že již nemůže z tohoto zařízení získávat spolehlivé informace.

Zdroj: engadget.com