Solární elektrárna funguje i v noci. Čistá energie po celý den

Hlavní nevýhodou fotovoltaiky je závislost výroby elektřiny na počasí a denní době. Existují však řešení, díky nimž lze elektřinu vyrábět bez přerušení – i v noci. Příkladem takového zařízení je solární elektrárna Noor v Maroku, informuje portál nsenergybusiness.com.

Maroko má vynikající podmínky pro rozvoj fotovoltaiky. Poloha umožňuje dobré oslunění, podnebí – mnoho dní bez oblačnosti a terén je vhodný pro fotovoltaické instalace.

Není divu, že se marocké pouště staly živnou půdou pro zařízení, která mají v blízké budoucnosti zásobovat jižní Evropu „čistou“ elektřinou. Jednou z nich je elektrárna Noor. Přestože získává energii ze slunce, nejedná se pouze o fotovoltaickou farmu.

Energie ze slunce

Namísto přímé výroby elektřiny pomocí panelů zde bylo použito mnohem zajímavější řešení zvané CSP. Jedná se o termosolární panely (Concentrating Solar Power Plant) – obrovské plochy dvanáctimetrových zrcadel umístěných na otočných základnách.

Zrcadla soustřeďují sluneční světlo a směřují je buď na blízké prvky zařízení, nebo na centrální prvek elektrárny – obrovskou nádrž s roztokem soli.

Čistá elektřina po celý den

Rozpuštěné soli, které dosáhnou teploty 393 stupňů Celsia, se pak používají k ohřevu vody pro pohon parních turbín, které vyrábějí elektřinu. V praxi se zde elektřina vyrábí stejným způsobem jako v jaderné nebo uhelné elektrárně, ale zdroj energie je jiný.

Důležitou vlastností tohoto roztoku je, že není citlivý na denní dobu: zahřáté soli umístěné v izolované nádrži zůstávají při vysoké teplotě po mnoho hodin. Ohřáté soli v izolované nádrži zůstávají po mnoho hodin na vysoké teplotě, takže elektrárna může pracovat i po západu slunce a dodávat čistou energii nejen během slunečných hodin, ale i v noci.

Zdroj: nsenergybusiness.com, Wikipedia