Slovensko představilo novou 155 mm houfnici BIA. Je to vylepšená verze houfnice ZUZANA a má podvozek Tatra

Slovensko nedávno na akci v Londýně představilo novou houfnici BIA. Ta je založená na houfnici ZUZANA/EVA. Je upravená na základě zkušeností z bojů na Ukrajině. Má více munice a lepší ochranu posádky.

Na vojenské výstavě DSEI v Londýně Slovensko ukázalo novou houfnici BIA. Ta je založená na houfnici EVA, která se často používá na Ukrajině. Právě díky tomu vznikla i tato houfnice. Pomocí získaných zkušeností z bojů na Ukrajině byla houfnice upravena, aby byla efektivnější v bitvě. Projekt BIA navazuje na vývojové řady ZUZANA a 155 mm EVA. Potřeba vývoje vycházela z požadavků partnerů. BIA byla upravena na základě zkušenosti získané při nasazení ZUZANA 2 na Ukrajině a při mezinárodním cvičení v rámci předsunuté přítomnosti NATO v Lotyšsku v mezidobí.

Ve srovnání se 155mm ZUZANA 2 je tedy BIA lehčí, mobilnější s vyšší průbojností při zachování stejné palebné síly a dalších parametrů a ve srovnání se 155mm EVA nese BIA větší zásobu munice, má vyšší ochranu posádky a také automatizaci bojových operací. Maximální dostřel houfnice bude okolo 40 km. Dojezd je 600 km a maximální rychlost 80 km/h. Použitý podvozek je Tatra Force (815-7). V roce 2024 by mělo proběhnout první nasazení.

Zdroj: redakce, KONŠTRUKTA–Defence, armyrecognition