Slibné výsledky zkoušek experimentální vakcíny proti HIV přicházejí z Kalifornie

Vědci oznámili mimořádně slibné výsledky první fáze klinické studie vakcíny proti HIV. Experimentální preparát vedl k vytvoření protilátek proti viru u 35 z 36 dobrovolníků, kteří jej dostali.

Vývoj účinného léku nebo vakcíny, která by dokázala ochránit lidi před virem HIV, stojí v popředí zájmu moderní medicíny již mnoho let. V této souvislosti se vědci v Kalifornii pokusili vycvičit imunitní systém, aby rozpoznal více podtypů viru HIV. Přípravek, který vyvinuli na základě jednoho z proteinů viru, se v testech ukázal jako velmi slibný. Popis a výsledky studie vyšly v časopise Science.

Nový přístup k léčbě HIV

V současné době žije na světě přibližně 38,4 milionu lidí s HIV, z toho až dvě třetiny v Africe. Dosud se nepodařilo vyvinout účinný lék, který by HIV vymýtil, nicméně při správné léčbě mohou i lidé s touto nemocí žít relativně dlouhý život ve zdraví. Existují také léky, které jsou do značné míry schopny zabránit rozvoji infekce. Jedná se o léky PrEP, z anglického „pre-exposure prophylaxis“.

Základní problém, kterému v souvislosti s HIV čelíme, spočívá v tom, že virus u většiny lidí nevyvolává dostatečně silnou imunitní reakci. Proto je pro lidský organismus tak nebezpečný. Primárním cílem potenciální vakcíny by tedy mělo být vyvolání vývoje neutralizačních protilátek, které by měly širokou škálu účinků, v angličtině označovaných jako broadly neutralising antibodies (bnAb). Podobně se vyjádřil i jeden z autorů studie, profesor William Schief ze Scripps Research Institute v kalifornské La Jolle. Jak přiznal, cílem práce je naučit imunitní systém rozpoznávat širokou škálu podtypů HIV.

Díky tomuto přístupu by se lidské tělo mělo účinněji vypořádat s infekcí HIV. Ještě zajímavější je však skutečnost, že tento typ přístupu by mohl být použit i u jiných virů, jako jsou betakoronaviry a viry způsobující hepatitidu C nebo dokonce chřipku.

Autoři studie naznačují, že aktivace protilátek neutralizujících virus je prvním krokem k přípravku, který se může vypořádat s epidemií HIV, ale v současné době není jasné, zda reakce imunitního systému dosažená tímto přípravkem zajistí ochranu před infekcí.

Zdroj: Science