Rusům na frontě hromadně rezivějí pušky. Jak to?

Ruský mobilizovaný personál dostává různé vybavení, které často pamatuje hlubokou sovětskou éru nebo dokonce Velkou vlasteneckou válku (druhou světovou válku). Ukazuje se však, že ani moderní karabiny AK-12, které jsou až čtyři roky staré, se neobejdou bez lahve s odstraňovačem rzi a smirkového papíru.

Karabiny AK-12 jsou ruské armádě dodávány od roku 2018, takže nejstarší modely jsou staré pouhé čtyři roky a stav některých exemplářů je přímo tragický. Karabiny jsou pokryté rzí a v případě jednoho kusu, který na Twitteru vyfotil Remigiusz Wilk, musel Rus použít botu na nabíjecí páku a vahou celého těla se snažit karabinu nabít.

Zbraň v tomto stavu je nepoužitelná a snad jen koupel v misce s odstraňovačem rzi a smirkovým papírem by ji uvedla do provozuschopného stavu. Galileo naproti tomu ukazuje vzorek, na němž je vidět silně zkorodovaný plynový blok a samotný píst.

Karabiny AK-12 – krok zpět ve vývoji karabin Kalašnikov

Karabiny AK-12 měly být zavedením zbraní Kalašnikov do éry modularity, ale jak ukázala válka na Ukrajině, AK-12 může být znatelně horší než starší AK-74M podporované příslušenstvím od firmy Zenitco, které je často vidět v rukou ruských vojáků Specnaz.

Výkon zbraně zůstal ve srovnání s karabinami AK-74M podpořenými komerčně dostupným příslušenstvím nezměněn a ergonomie použití se výrazně zhoršila. Překvapivě se také ztížilo čištění nejšpinavějších součástí karabin AK, konkrétně plynové trubice a plynového bloku, přičemž Rusko dodnes používá korozivní střelivo.

Ta je založena na použití základních nátěrů obsahujících chlorečnan draselný, který se v důsledku spalování mění na chlorid draselný, který má korozivní vlastnosti. Je třeba poznamenat, že v tomto případě je třeba draselné soli vyplavit, protože suché čištění zbraně nepomůže.

Karabiny AK-12 mají sice také chromované ocelové díly, ale to neznamená odolnost proti korozi, jen její zpomalení. V zásadě platí, že každá nedostatečně konzervovaná puška uložená na několik let bude mít tento účinek (pokud bylo použito korozivní střelivo, pak spíše dříve než později). Není to tak dávno, co se na civilním trhu objevilo poměrně velké množství pušek Beretta BM59 zabalených italskými ozbrojenými silami do neprodyšného plastu. Dost prodejců doufalo v „pěkné kousky“ a mezitím, po otevření balíčků, bylo dost pušek v řekněme průměrném stavu.

Obecně lze říci, že pokud se člověk snaží, lze i pušku z nerezové oceli uvést do takového stavu, např. skladováním a používáním v mořských podmínkách.

Ruská moderní logistika opět ukazuje, že je schopna přivést ke zkáze i relativně mladou techniku a že někdy i relikvie ze SSSR nebo z dob Vlastenecké války mohou být navzdory desítkám let skladování v lepším stavu.

Zdroj: The Daily Beast