Rusové začali využívat kovové klece, aby ochránili své stíhačky Su-27 před útoky. Kvůli nedostatku hangárů je to jediná možnost, jak je ochránit před drony

Rusové opět oprášili svou klecovou strategii a nyní ji začali testovat jako ochranu pro své stíhačky Su-27. Vzhledem k tomu, že stíhačky vydrží o hodně méně než tanky, je tato ochrana neefektivní.

Klece na své technice využívají jak Rusové, tak Ukrajinci. Co se týká efektivity, tak na tancích se tyto klece ukázaly jako velmi efektivní ochrana před drony. Klece využívá Rusko i u některých houfnic a dělostřeleckých systémů. Ukrajina využívá klece například u tanků Challenger 2. U stíhaček je problém v tom, že nemají pancíř jako třeba tanky. To znamená, že stíhačku netřeba přímo zasáhnout dronem, ale stačí jen, aby stíhačku poškodily fragmenty dronu po výbuchu a případný požár, který by se jednoduše rozšířil.

Vývoj stíhačky začal Su-27 v roce 1969 v Rusku. Při vývoji stíhačky se nejvíce soustředili na co největší dolet s možností nasazení co největšího počtu zbraní a také využití moderních senzorů v té době. Stíhačka je protiváha k západní F-15. Do služby stíhačka vstoupila v roce 1985. Dolet stíhačky je až 3680 km a maximální rychlost je až 2280 km/h. Co se týká výzbroje, stíhačka má jeden 30 mm kanón a unese až 10 různých druhů raket určených k boji proti leteckým cílům. Výroba probíhá dodnes a stíhačku využívá kromě Ruska i Ukrajina a Čína. Cena jedné stíhačky je cca 684 milionů korun.

Zdroj: redakce, militarytoday