Rusové vylepšují své 70 let staré sovětské tanky T-54 klecemi. Tanky se vyráběly taky v Československu

Rusové začali vylepšovat své nejstarší nasazené tanky T-54 klecemi. Tanky je to ale před zničením nezachrání, jelikož klec je malá a jsou na ní větve, které by po zásahu dronu ihned vzplály.

Tank T-54 je bojové pásové vozidlo původně ruské výroby. Byl vyvíjen a sériově vyráběn v bývalém sovětském svazu od roku 1955. Od roku 1964 se tento tank licenčně vyráběl v Polsku, o rok později byla zahájena výroba i v Československu. Tento tank T-54 byl (a v mnoha případech stále je) ve výzbroji zemí bývalé Varšavské smlouvy. Díky dlouhodobému používání v rámci ozbrojených sil vzniklo obrovské množství verzí a modifikací. Na tom se podílel nejen původní výrobce, ale později i licenční výrobci.

Tank má na dnešní poměry velmi slabý pancíř, který prostřelí jakákoliv protitanková zbraň včetně starých RPG. Pokud by se u tohoto tanku neudělala žádná modernizace, tak tank nemá šanci ani trefit svůj cíl na moderním bojišti, kde se odstřelují tanky klidně na několik kilometrů. Hlavní výzbroj tanku je 100 mm dělo a k tomu jeden až dva lehké kulomety v závislosti na modifikaci. Tank má maximální rychlost 50 km/h a dojezd 390 km. Posádka je zde o počtu čtyř lidí. Vzhledem k tomu, že tento tank je už velmi zastaralý, je zbytečné na něj umísťovat klece proti dronům. Je lepší investovat do jeho kompletní modernizace pancíře a systému zaměřování. Díky tomu se tank může více vyhnout i dronům, protože bude dále od bitevní linie.

Zdroj: redakce, army.cz, globalsecurity