Rusové ukradli loď. Ukrajinci ji zničili jedním Neptunem

Ukrajinští vojáci pobřežní obrany zničili jedním přesným výstřelem člun, na kterém se Rusové pokoušeli překonat řeku Dněpr, jak píše server Army Inform. Z poskytnutých informací vyplývá, že civilní plavidlo, které si útočníci přivlastnili, bylo zničeno. Vysvětlujeme, čím ho Ukrajinci sestřelili.

Zničení člunu, který použili Rusové, opět dokazuje účinnost vybavení ukrajinské pobřežní obrany. Stačí zmínit, že obránci používají mimo jiné zbraně domácí výroby, včetně slavných raket Neptun, které poslaly ke dnu křižník Moskva. Ačkoli není známo, zda právě tato zbraň nedávno zničila ruskou loď, stojí za to připomenout její schopnosti.

Neptun – ukrajinský bič na ruské lodě

Odborníky vysoce hodnocená raketa Rk-360 Neptun je nejnovějším výtvorem ukrajinského obranného průmyslu. Práce na této zbrani začaly v roce 2014, kdy Kyjev přišel o velkou část své flotily po ruské anexi Krymu. Střely Neptun jsou dlouhé 5 m a váží 870 kg, z čehož 150 kg připadá na bojovou hlavici.

Dosah těchto zbraní je až 280 km a rychlost střely s proudovým motorem dosahuje 900 km/h. Před zásahem cíle sníží střela výšku letu na zhruba tři metry, aby ztížila zachycení obranným komplexem protivníka. Neptun je název nejen samotných raket, ale celého systému pobřežní obrany, který zahrnuje také odpalovací zařízení, podpůrná vozidla a velitelské jednotky.

O tom, že se jedná o poměrně nové vybavení, svědčí skutečnost, že první odpalovací zařízení byla veřejnosti představena během přehlídky v létě 2021, tedy jen několik měsíců před ruskou invazí na Ukrajinu. Zkoušky prvních nosných raket začaly teprve na začátku loňského roku, jak uvádí server Military Today.

Za vývoj Neptunů je zodpovědná kyjevská konstrukční kancelář Luč. Konstruktéři ji zamýšleli jako univerzální zbraň, kterou lze odpalovat z pozemních odpalovacích zařízení i z palub lodí a vzdušných plošin (včetně velkých dronů). Ačkoli je primárním úkolem systému bojovat proti námořním plavidlům, může útočit i na pozemní cíle.

Podvozkem Neptunů jsou česká vozidla Tatra 8×8. Každé odpalovací zařízení má čtyři střely, které mohou být vypáleny v intervalu 3-5 sekund. Důležité je, že střely mohou útočit současně z různých směrů.

Zdroj: redakce, armyinform.com.ua, military-today.com