Rusové si mysleli, že jsou v bezpečí. Zaskočil je ale polský dron Warmate

Velmi účinným prostředkem boje proti Rusům na Ukrajině jsou polské bezpilotní letouny, někdy označované jako kamikaze. Dron Warmate lze použít k útoku na obrněné i cíle v podobě pěchoty, jako v tomto případě, jak píše server Defence Blog.

Ukrajinci na níže uvedených záběrech zjistili, že se v domě u vody (pravděpodobně řeky Dněpr, protože se jedná o Chersonskou oblast) nachází skupina ruských vojáků. Poté zaútočili na budovu pomocí polské munice Warmate Circulating od společnosti WB Electronics.

Polský dron Warmate je Ukrajinci vysoce ceněným typem výzbroje, který umožňuje přesné útoky na cíle na vzdálenost až 30 km a v prostředí silného vlivu ruských prostředků elektronického boje (EAW). Dron Warmate je nesrovnatelně dokonalejší a účinnější výzbroj než komerční drony masově přestavěné na roli cirkulující munice.

Dron Warmate od společnosti WB Electronics

Warmate je relativně malý dron se vzletovou hmotností 5,7 kg, který umožňuje průzkum a/nebo okamžitý útok na zjištěné cíle bez zbytečného zdržování. V případě běžných průzkumných dronů je nutné použít jiné prostředky, například dělostřelectvo nebo letectvo, což zabírá drahocenný čas. Může se stát, že cíl změní polohu nebo se schová.

U dronu Warmate však tento problém odpadá a operátor může dát povel k útoku téměř okamžitě. Dron může být vybaven různými šroubovacími hlavami na přední straně, z nichž jedna obsahuje větší kameru určenou pro průzkumné mise, zatímco ostatní jsou bojové varianty.

Jedna z nich je klasická tříštivě-demolační hlavice s 300 g výbušnou náplní, druhá obsahuje termobarickou výbušnou náplň a třetí je protitanková varianta s kumulativní náplní schopnou podle známých informací propálit až 240 mm pancéřové oceli. To stačí k eliminaci většiny cílů, na které může Warmate narazit.

Dron útočí na cíle z horní polokoule a jeho pravděpodobná kruhová chyba (CEP) je menší než 1,5 m. Kromě toho mohou drony Warmate vytvářet síť, z níž si operátoři mohou libovolně vybírat kusy k útoku na jeden nebo více cílů.

Zdroj: redakce,