Rusové namontovali protitankovou střelu z období Sovětského svazu na civilní dron

V nedávné době se na internetu objevila videa ukazující nový typ vojenské technologie vznikající v Rusku. Konkrétně se jedná o civilní dron, který byl upraven tak, aby mohl nést a odpalovat protitankové řízené střely (ATGM) z období Sovětského svazu. Tato adaptace představuje značný posun v použití dronů, které se doposud využívaly převážně pro průzkum nebo lehké útočné operace, píše portál Interesting Engineering.

Technologická inovace nebo taktický pokus?

Záznamy zachycují, jak dron vypouští protitankovou střelu, a to jak ve vzduchu, tak i na zemi. Konkrétně jde o střelu typu ATGM 9M111 Fagot, která je známá svou schopností ničit těžká obrněná vozidla na vzdálenost několika kilometrů. Přestože se zdá, že tato kombinace dronu a střely otevírá nové možnosti ve vojenských operacích, analytici poukazují na několik potenciálních problémů a omezení.

Omezení a výzvy

Jedním z hlavních problémů je skutečnost, že střela Fagot je naváděna pomocí vývodového kabelu, který vyžaduje lidskou obsluhu. Tento způsob navádění je u dronu problematický, jelikož není jasné, jakým způsobem by mohl být kabel efektivně využit, aniž by došlo k omezení pohyblivosti dronu nebo bezpečnosti obsluhy. Dalším problémem je hmotnost celého systému, která přesahuje běžnou nosnost civilních dronů.

Zdroj: Interesting Engineering