Ruský Uragan-1M je revoluční raketový systém s dvojím kalibrem. Na frontě operuje jako odpověď na americký HIMARS

Ruské ozbrojené síly zaznamenaly významný pokrok ve vývoji raketového dělostřelectva s příchodem systému Uragan-1M, který byl nedávno dodán jednotkám dislokovaným v Ukrajině. Tento pokročilý raketový systém byl vyvinut jako odpověď na americký systém M142 HIMARS a je prezentován jako vysoce účinný prostředek proti široké škále cílů.

Uragan-1M, modernizovaná verze staršího systému Urugan, je vybaven dvojím kalibrem odpalovacích kontejnerů. To umožňuje vypouštět jak rakety ráže 220 mm, tak novější 300 mm rakety s dosahem až 120 km. Díky této flexibilitě a možnosti vypouštět různé typy munice se Uragan-1M jeví jako systém, který by mohl značně rozšířit taktické možnosti ruských vojenských sil, píše portál Military Wiki.

Z hlediska technologie a výkonu se Uragan-1M pyšní vysokou palebnou silou a schopností pokrýt rozsáhlé oblasti, což z něj činí důležitou součást moderního bojiště. Systém je schopen odpalovat jak individuální rakety, tak plné salvy, což zvyšuje jeho flexibilitu a efektivitu v různých operačních scénářích.

Vozidlo Uragan-1M je konstruováno na robustním podvozku MZKT-7930 s pohonem 8×8 a je vybaveno moderními technologiemi, které zahrnují automatizované procesy a pokročilé elektronické systémy. Tyto prvky zvyšují schopnost systému integrovat se s jinými průzkumnými a údernými prostředky, čímž umožňují provádět údery s vysokou přesností a v reálném čase.

I když je Uragan-1M veřejně prezentován jako významná součást ruského arzenálu, zůstává mnoho aspektů jeho nasazení a výkonnosti předmětem dalšího hodnocení a testování. V této fázi je důležité sledovat, jak se systém osvědčí v reálných operačních podmínkách a jak se bude vyvíjet jeho role v moderním konfliktu.

Zdroj: Military Wiki