Ruský letoun MiG-31 vyzbrojený hypersonickou střelou spatřen v Bělorusku. O co se jedná?

V Bělorusku byl údajně spatřen ruský stíhací letoun MiG-31K Foxhound vyzbrojený „nezastavitelnou“ hypersonickou střelou schopnou nést jaderné zbraně.

Podle běloruského projektu Hajun byl letoun MiG-31K s číslem RF-92339 spolu s úderným systémem Kh-47M2 Kinžal (Dýka) spatřen v Bělorusku při cvičných výletech.

Moskva tvrdí, že její raketový systém Kinžal je nezastavitelný současnými západními zbraněmi. Systém je určen k úderu na cíle na vzdálenost přes 2 000 km.

Délka systému KH-47M2 je asi tři metry, navenek se vyznačuje nasáváním vzduchu z náporového motoru vyčnívajícího ve spodní části. Podobné uspořádání je použito na nejnovějších strategických raketách KH-101. Rychlost nové střely přesahuje čtyřnásobek rychlosti zvuku (Mach 4).

Hypersonické střely jsou zbraně určené k letu rychlostí vyšší než pětinásobek rychlosti zvuku, tedy Mach 5, což je přibližně 6 100 km/h. Díky jejich rychlosti a schopnosti manévrovat k cíli je velmi obtížné je sledovat a sestřelit.

Ruské síly se sídlem v Bělorusku vtrhly na sever Ukrajiny na začátku ruské invaze do země v plném rozsahu koncem února ve snaze dobýt Kyjev, vzdálený 150 km od běloruských hranic. Lukašenko se držel stranou přímé účasti svých sil na invazi, zatímco ji veřejně podporoval a umožnil ruské armádě využívat běloruské území a infrastrukturu.

Zdroj: The EurAsian Times; Hajun; redakce