Rusko nasadilo nová vozidla řízená umělou inteligencí, aby rušila ukrajinské drony

Ruské síly údajně začaly nasazovat nové autonomní bezposádkové pozemní vozidlo (UGV) se schopností rušit drony. Nová bezposádková vozidla, která vyvinul Vědecko-výrobní podnik Geran (NVP Geran) se jmenují „Abzaty“ a jsou částečně řízeny umělou inteligencí (AI).

Vozidla rušící drony se skládají z autonomního podvozku, na němž jsou připevněna v Rusku vyvinutá zařízení na rušení dronů. Abzaty se údajně mohou pohybovat po předem určené trase bez přímé kontroly operátora a potlačovat „všechny operační frekvence používané ukrajinskými bezpilotními letouny“ píše web Interesting Engineering.

Tato zpráva přichází jen několik týdnů poté, co se ukrajinským silám podařilo zajmout ruský tank „Car“ s technologií pro rušení dronů.

Podle zpráv jsou Abzaty schopny se pohybovat rychlostí od 5 km/h do 25 km/h a zároveň nést užitečné zatížení o hmotnosti až 120 kg. Balíček elektronického boje (EW) dokáže rušit všechny Ukrajinci používané signály v dosahu 300 až 600 metrů.

Abzaty na pomoc

Umělá inteligence se stává významným přínosem v probíhající válce na Ukrajině, která začala plnohodnotnou ruskou invazí v únoru 2022. Obě strany konfliktu využívají AI ve snaze sestřelit nepřátelské drony a narušit jejich mise, píše portál Newsweek.

„Mobilní rušící platforma Abzat implementuje algoritmy umělé inteligence. Tento zbraňový systém se může pohybovat po trajektorii a plnit úkoly elektronického boje bez účasti operátora. Výrobek se již používá v zóně speciální operace,“ komentoval Oleg Žukov, hlavní konstruktér vývojového střediska NVP Geran.

Zmínil, že zařízení je vybaveno dálkově ovládaným rušícím systémem. „Abzaty mohou rušit celé spektrum frekvencí, na kterých se pohybují nebo létají bezpilotní prostředky,“ dodal Žukov.

Nejmenovaný zdroj sdělil serveru Defense Post, že systémy Abzat se již používají na bojišti, ale není jasné, zda jde o prototypy nebo sériově vyráběné jednotky.

Pozemní robotické platformy jsou stále častěji nasazovány na bojištích ukrajinsko-ruské války a očekává se, že tento trend bude pokračovat. Ukrajina i Ruská federace vyvíjejí nové verze stávajících systémů i zcela nová zařízení.

Zdroj: Interesting Engineering, Newsweek, Defense Post