Rusko má problémy i ve vesmíru. Kosmická loď ztrácí tlak

Rusové mají ve vesmíru problémy. Jejich kosmická loď Progress MS-21, která je v současné době připojena k Mezinárodní vesmírné stanici, ohlásila ztrátu tlaku. Pravděpodobnou příčinu známe.

Ruská kosmická loď Progress MS-21 má potíže. Kosmická loď připojená k Mezinárodní vesmírné stanici hlásí nepravidelnosti tlaku. Podle serveru NASA Space Flight došlo k poklesu tlaku v chladicím okruhu kosmické lodi Progress MS-21. Zajímavé je, že se jedná o stejný systém, který v prosinci selhal na kosmické lodi Sojuz MS-22.

K poruše došlo pravděpodobně v důsledku dopadu mikrometeoritu. NASA naštěstí potvrdila, že posádce Mezinárodní vesmírné stanice nehrozí žádné nebezpečí. Příčina úniku chladicí kapaliny z lodi se v současné době vyšetřuje.

„Teplotní režim a tlak na palubě ISS zůstávají v normálu, nic neohrožuje život ani zdraví posádky a ta se cítí dobře,“ informoval Roskosmos.

Průlezy mezi ruskou kosmickou lodí a ISS jsou otevřené. Americká agentura potvrdila, že posádka o úniku ví a nic neohrožuje její bezpečnost, a proto mohou všichni pokračovat ve své standardní práci na vesmírné stanici. V současné době nejsou na ISS hlášeny žádné další abnormality a kosmonauti NASA pomáhají Rusům zjistit příčinu úniku chladicí kapaliny.

Progress MS-21 je na ISS od podzimu 2022. Do vesmíru totiž odstartovala 26. října loňského roku. Podle plánu měl být objekt vynesen z oběžné dráhy 18. února 2023. Není však jasné, zda porucha tento okamžik oddálí a jak dlouho bude trvat její náprava. Ruská kosmická loď v rámci mise Progress MS-21 dopravila na mezinárodní vesmírnou stanici náklad o hmotnosti přibližně 2,5 t.

Zdroj: nasaspaceflight.com, nasa.gov, redakce