Rusko chce vyrábět své vlastní herní konzole kvůli sankcím. Mají být alternativou k Playstation a Xbox

Rusko nechce být závislé na konzolích, které se vyrábějí mimo Rusko. Proto se chce zaměřit na rozvoj vlastních konzolí. Dalším důvodem jsou sankce, díky kterým je Rusko prakticky odříznuto od světových herních konzolí, jak píše deník Heise.

Vladimir Putin nedávno pověřil členy svého kabinetu, aby se zaměřili na vývoj řady herních konzolí. Tyto konzole by měly být v Rusku alternativou ke konzolím Playstation a Xbox. Dle dostupných informací představilo Rusko dlouhodobý plán, dle kterého by měla být vyrobena do roku 2027 funkční helrní konzole. Po zasedání s Vladimirem Putinem bylo usneseno, že se tento vývoj má uspíšit.

Vyhodnocení plánů má být v červnu

Dle dostupných informací má komise vyhodnotit a naplánovat pro konzoli odpovídající operační a cloud systém. Termínově by to mělo být hotovo do 15. června 2024. Dohlížet by na tyto plány měl údajně ruský premiér Michail Mišustin.

Důvodem pro vývoj konzole je hlavně to, že díky agresivitě Kremlu vůči Ukrajině začal Kreml být do vysoké míry odříznut od videoher a také konzolí. V březnu 2022 totiž společnost Sony oznámila, že v Rusku již nebude prodávat zařízení PS5 a hry s ním spojené. Předtím již uvalili sankce i jiné velké herní společnosti – Microsoft (Xbox), Nintendo, Ubisoft nebo EA.

Zdroj: Heise