Rusko staví obrovský synchrotron. Plánuje vytvořit nové zbraně?

Ruský premiér Michail Mišustin podepsal nařízení, kterým se přiděluje 12,4 miliardy rublů (v přepočtu více než 4,5 miliardy korun) na výstavbu synchrotronu v Přímořském kraji na Ruském ostrově. Mohlo by se jednat o součást prací na nové zbrani.

Pro vědecký komplex bude vybudován objekt o rozloze přibližně 20 000 metrů čtverečních. Umožní výzkum, který se bude provádět v synchrotronu, vývoj nových materiálů určených mimo jiné pro práci v extrémních podmínkách. Kromě toho budou mít vědci přístup k vývoji nové generace antibakteriálních a antivirových léčiv, píše web Tech WP.

Co je synchrotron?

Synchrotron je urychlovací komplex, ve kterém se elektrony pohybují rychlostí blízkou rychlosti světla. Částice v něm jsou urychlovány pomocí magnetického pole, které je generováno uvnitř synchrotronového prstence speciálními magnety. Urychlené částice uvnitř tohoto prstence vyzařují speciální záření, které mohou vědci využít mimo jiné ke studiu různých materiálů.

Práce v tomto ústavu vedla k vývoji první sovětské atomové bomby v roce 1949, zkušebnímu výbuchu termonukleární bomby (1953) a uvedení první civilní jaderné elektrárny na světě do provozu (1954). Skutečnost, že zadavatelem investice je právě toto centrum, může být podle Rz důkazem, že Rusové usilují i o práci na nových zbraních.

Zdroj: tech.wpl.pl