Ruské čluny Raptor – obávané zbraně námořních sil. Proč jsou obávané a jaké mají specifikace?

V posledních letech Rusové postavili tucet lodí projektu 03160, známých jako Raptor. Jedná se o rychlá motorová plavidla, která poněkud připomínají vyloďovací a útočné čluny CB90, jež masově používalo švédské námořnictvo, píše server Naval Technology.

Čluny jsou určeny pro speciální jednotky, mimo jiné se používají i během války na Ukrajině. Rusové v bojích ztratili nejméně tři jednotky tohoto typu.

Raptor je malý rychlý motorový člun navržený v roce 2013. Byl optimalizován pro pobřežní operace v těsné blízkosti vlastního zázemí. Na svou velikost je nejen rychlý, ale také pancéřovaný a vyzbrojený kulometem velké ráže a kulomety menší ráže.

Jejím účelem jsou především hlídkové a záchranné mise. Podle odborníků konstrukce člunů naznačuje, že jejich hlavním účelem je podpora činnosti námořních speciálních sil.

Vysoká rychlost a nízký ponor

Rychlý člun Raptor je navzdory své délce necelých 17 metrů a výtlaku pouhých 23 tun pancéřovaný a vybavený vodotěsnými přepážkami, které mu umožňují přežít v případě, že je část jeho trupu zaplavena.

Výhodou Raptoru je také jeho velmi vysoká rychlost, která dosahuje 98 km/h, a jeho nízký ponor pomáhá při rychlém plnění úkolů při přistání.

Protože Raptor může vplout do hloubky menší než jeden metr, lze jeho přistávací prostor spustit pomocí bočních poklopů nebo – po vyplutí téměř až ke břehu – pomocí spouštěcí příďové rampy.

Válka na Ukrajině

Čluny Raptor používají také Rusové během války na Ukrajině. Před začátkem bojů měla Černomořská flotila k dispozici neurčitý počet (3-7) takových plavidel, z nichž nejméně tři (čtvrté bylo buď potopeno, nebo poškozeno) zničili Ukrajinci.

Zvláště působivý byl útok, který 2. května provedly ukrajinské bezpilotní letouny. Ukrajinská strana zveřejnila video, na kterém se dva raptoři snaží uniknout útoku poblíž známého Hadího ostrova. Obě ruské lodě byly zničeny.

Zdroj: naval-technology.com