Ruská mocná zbraň TOS-1A zničena. Zabíjela vše živé a byla nejobávanější ze všech

Na internetu se objevily záběry ukazující zničení dalšího ruského raketového dělostřeleckého systému TOS-1A. Jedná se o výkonnou termobarickou zbraň, o které se někdy říká, že je chudým příbuzným jaderných zbraní. Rusové ji rádi používají na Ukrajině, protože poskytuje silnou palebnou podporu a působí vážné škody.

Z dostupných informací vyplývá, že jej Ukrajinci zasáhli 155mm samohybnými kanónovými houfnicemi M109A6 Paladin. Toto zařízení, darované Američany, je vrcholem vývoje velmi populárních houfnic M109. Tento typ vybavení umožňuje ostřelovat cíle na vzdálenost až 30 km při použití raketových nábojů M549A1.

Ruský raketový dělostřelecký systém TOS-1A

TOS-1A , zničený Ukrajinci, je samohybný vícehlavňový raketomet namontovaný na podvozku tanku T-90 nebo T-72. Zbraň používá termobarické střely, proto je často označována jako těžký plamenomet. Vytváří efekt podobný miniaturní jaderné náloži, jen bez radiace. Během útoku v epicentru dosahuje teplota až 3 000 stupňů Celsia, což způsobí, že se vše v nulové zóně jednoduše vypaří a veškerý okolní kyslík se spotřebuje, jak uvádí web Army Recognition.

TOS-1A je mimo jiné určen k poskytování palebné podpory pěchotě a tankům, bojovému personálu (včetně toho v zákopech), ničení lehkých transportérů a obrněných vozidel nebo ničení opevnění. TOS-1A má dosah 600 m až 6 km. Jeho 24 odpalovacích zařízení neřízených střel ráže 220 mm, z nichž každá obsahuje 45 kg termobarické výbušné nálože, umožňuje vypálit plnou salvu za pouhých šest sekund.

Zdroj: redakce, armyrecognition.com