Ruská balistická raketa Topol-M by mohla zničit celou Ukrajinu během několika sekund

Topol-M může nést zpravidla jednu jadernou hlavici, která má výtěžnost 800 kilo tun, což je 50krát silnější než bomba, která zničila Hirošimu.

Rusové tvrdí, že jadernou zbraň použijí pouze tehdy, pokud na ně zaútočí nejprve nepřátelská jaderná zbraň nebo pokud budou katastrofálně ohroženi. Jaderné zbraně tak dávají Putinovi možnost odradit zásah NATO v Evropě a nechat Američany v hádankách, jak daleko je schopen zajít, napsal server 19FortyFive.

Jednou z nejdůležitějších ruských strategických jaderných zbraní je podle Asociace pro kontrolu zbrojení (ACA) balistická mezikontinentální raketa Topol-M, která byla vyvinuta po studené válce a pádu Sovětského svazu. Topol-M, označený Spojenými státy SS-27, je třístupňová střela na tuhé palivo s udávaným doletem přesahujícím 10 000 kilometrů. Střela může být rozmístěná jak v podzemních silech, tak na mobilních pozemních odpalovacích platformách.

Jednou z nejpozoruhodnějších vlastností Topolu-M je jeho krátká doba hoření motoru po vzletu, která má minimalizovat zachycení momentu startu nepřátelským satelitem, čímž omezí i systémy protiraketové obrany protivníka.

První střely Topol-M vstoupily do služby v roce 1997 v upravených silech SS-19 a první silniční mobilní verze v roce 2006. Topol-M je schopný provádět úhybné manévry, když se blíží k cíli. Pravděpodobně také nese protiopatření ke snížení šance na zachycení raketovou obranou. Střela je i stíněna proti záření a elektromagnetickému i fyzickému rušení.

Raketa má startovací hmotnost 47 200 kilogramů. Délka střely je 22,7 metru a první stupeň má průměr těla 1,9 metru. Tělo rakety je vyrobené navíjením uhlíkových vláken. Střela může být nasazená buď dovnitř podzemního raketového sila nebo na 16kolový transportér. Toto mobilní odpalovací zařízení je schopné pohybovat se terénem bez silnice a odpálit raketu z libovolného místa na trase. Raketové motory střely, které vyvinulo středisko Sojuz, dávají raketě vysoké zrychlení až na rychlost 7 320 m/s.

Ruský silniční mobilní systém má své výhody. Je obtížnější jej vystopovat a zničit. Ruská armáda má kolem 45 Topolů, 60 Topolů-M a až 135 mobilních odpalovacích zařízení. Vzhledem k tomu, že jde o konstrukci na tuhá pohonná paliva, může být střela udržována v pohotovosti po dlouhou dobu a může se odpálit už během několika minut od vydání rozkazu.

Zdroj: 19FortyFive, Asociace pro kontrolu zbrojení (ACA)