Roboti: 40% respondentů průzkumu by chtělo sex s humanoidním robotem

Převezme umělá inteligence vládu nad lidmi? Nahradí živé bytosti při některých každodenních činnostech? Průzkum společnosti Tidio se zabývá všemi možnými scénáři a ptá se uživatelů, zda by se robotů báli, kdyby se v nepříliš vzdálené budoucnosti měli účastnit každodenního života. Některé odpovědi jsou překvapivé, například sexuální vztah s humanoidním robotem.

Společnost Boston Dynamics nedávno zveřejnila video se svými roboty, kteří jsou schopni tančit jako živá bytost. Někteří lidé nemohli uvěřit tomu, co vidí. Vypadalo to spíš jako animovaný film od Pixaru než jako skutečný film. Měli bychom se bát umělé inteligence a stále dokonalejších robotů? Ovládne svět umělá inteligence? A co je důležitější, bude schopen nahradit robot živé bytosti při jejich práci? Tidio se rozhodlo zeptat více než 1 200 lidí, aby zjistilo, co si o tom všem skutečně myslí.

Ovládnou roboti Zemi?
Rozhovory s více než 1 200 uživateli byly založeny na třech hlavních tématech:

Jakou podobu by měla mít umělá inteligence, aby vzbudila naši důvěru?
Jaké povinnosti jsme ochotni přenést na umělou inteligenci?
Které profese budou automatizovány stroji a softwarem s umělou inteligencí?

Průzkum ukázal, že stále více lidí je otevřeno myšlence zavedení umělé inteligence do svého každodenního života. Nevadí jim, když se AI stará o každodenní úkoly nebo se zapojuje do rozhodovacích procesů. Na druhou stranu je zavádění umělé inteligence provázeno pochybnostmi a obavami z rizik, která její zavedení může přinést. Zde jsou některé z nejzajímavějších trendů, které v reakcích uživatelů vzbudily pozornost.

Lidé s vysokoškolským vzděláním se nejvíce obávají ztráty zaměstnání v důsledku rozvoje umělé inteligence. Přibližně 68,5 % z nich se obává, že je nahradí umělá inteligence, zatímco u ostatních respondentů je to jen 55 %. Jako profese, u nichž je největší pravděpodobnost, že je převezme technologie umělé inteligence, byly uvedeny pokladní (63 % respondentů), řidiči (51 %) a překladatelé (42 %). Přibližně 25 % respondentů se také domnívá, že další na řadě by mohli být pracovníci zákaznického servisu a skladníci. Uživatelé totiž v oblasti dopravy a logistiky vkládají velkou důvěru v umělou inteligenci. Více než polovina respondentů by se nebránila jízdě samořídícím taxíkem (60 %) nebo svěřit umělé inteligenci řízení letového provozu (57 %).

Někteří tvrdí, že umělá inteligence by mohla zabránit korupci a zlepšit ekonomiku. Přibližně 45 % respondentů chce, aby umělá inteligence upravila fiskální politiku a rozpočet jejich země. Názory jsou však značně polarizované. Téměř 29 % si myslí, že je to špatný nápad.
Podle 32 % našich respondentů jsou práva robotů, podobně jako lidská práva nebo práva zvířat, otázkou, kterou bychom se neměli zabývat. Podle nich je to jedna z nejméně důležitých otázek souvisejících s vývojem umělé inteligence.
Kromě obav, že umělá inteligence připraví o práci (42 % respondentů) nebo že ji využijí zločinci (51 %), se respondenti obávají zneužití technologie umělé inteligence k šíření dezinformací. Přibližně 78 % respondentů je přesvědčeno, že to bude hlavní hrozba ze strany umělé inteligence. Naproti tomu pouze 3 % lidí věří, že se umělá inteligence lidstvu pomstí.

Muži důvěřují technologiím umělé inteligence mnohem více než ženy. Je u nich přibližně dvakrát vyšší pravděpodobnost, že je bude operovat nebo učit jejich děti robot s umělou inteligencí. Méně se také obávají potenciálních hrozeb, které tato technologie představuje. Stávající roboti a představitelé umělé inteligence z fikce i reálného života jsou atraktivnější pro muže než pro ženy. Respondenti byli dotázáni, zda jsou ochotni komunikovat s roboty. V průměru 65 % respondentů mužského pohlaví odpovědělo kladně, ale pouze 45 % respondentek.
Přibližně 42 % respondentů průzkumu by mělo sex s robotem. Pouze 39 % z nich si však myslí, že by s umělou inteligencí navázalo romantický vztah. Velký rozdíl je také mezi muži a ženami. Muži jsou otevřenější myšlence spát s robotem (48 %) i zamilovat se do umělé inteligence (43 % mužských respondentů).
Žijeme v době velkých technologických změn. Strach z jednání s umělou inteligencí je naprosto oprávněný. Obavy z umělé inteligence jsou výraznější u vzdělaných lidí a žen. Technologie se mohou opět ukázat jako faktor, který prohlubuje sociální rozdíly. Elon Musk před několika týdny představil svého humanoida, který se zdá být spíše reklamním trikem než skutečností. S Elonem Muskem si však není radno zahrávat. Málokdo se obává pomsty, roboti s umělou inteligencí ve stylu Terminátora, kteří budou napadat domácnosti, nebudou, alespoň podle dotázaných.

Pro značnou část společnosti může revoluce v oblasti umělé inteligence znamenat změnu zaměstnání nebo životního stylu. A ve skutečnosti se zdá, že obavy vzbuzuje trh práce, vzdělávání nebo doprava, které by skutečně mohly být nahrazeny roboty a mohly by se stát nebezpečnými, pokud nebudou řádně kontrolovány.

Zdroj: Tidio