Revizoři pokutují děti s nárokem na MHD zdarma. Rodiče totiž neznají zásadní podmínku
Pražská městská hromadná doprava (MHD) je pro mnoho dětí do 15 let skutečně zdarma, ale jen za určitých podmínek. Rodiče často přehlížejí důležité detaily a nakonec mohou čelit nepříjemným pokutám.
Klíčovým požadavkem pro bezplatnou dopravu pro děti je platný doklad totožnosti, který potvrzuje věk dítěte. Pokud tento doklad nemají, musí si zakoupit jízdenku, jinak riskují, že dostanou pokutu. Jaké jsou tedy podmínky a na co si dát pozor?
Bez dokladu to nejde
Děti od 6 do 15 let mají nárok na bezplatnou dopravu v Praze, ale musí při jízdě prokázat svůj věk. A to se děje prostřednictvím několika možných dokladů:
- Průkaz PID „Dítě 6–15“ – klasická papírová průkazka s fotografií, kterou si rodiče mohou za 60 Kč nechat vystavit na prodejních místech Dopravního podniku hl. m. Prahy.
- Čipová karta PID Lítačka – zaregistrovaná v systému s příslušnou věkovou aplikací.
- Průkaz vydaný školou nebo státní správou – například žákovský průkaz, občanský průkaz, cestovní pas či jiný doklad s fotografií, jménem, datem narození.
Pokud dítě nemůže při kontrole revizorem prokázat svůj věk některým z výše uvedených dokladů, riskuje pokutu, a to i přesto, že by teoreticky mělo nárok na bezplatnou dopravu. Je tedy na rodičích, aby se ujistili, že jejich dítě má vždy potřebný doklad u sebe. V opačném případě mohou děti skončit jako černí pasažéři.
Jak získat průkaz PID?
Získání průkazky PID pro děti je relativně jednoduché, ale stále vyžaduje určitou administrativu. K vystavení průkazky potřebujete:
- Průkazovou fotografii (rozměry 4,5 x 3,5 cm).
- Průkaz totožnosti dítěte (občanský průkaz, rodný list nebo cestovní pas).
Průkazka se vydává na pět let a její cena je 60 Kč. Pokud chcete přidat i časový kupon na některá vnější pásma Prahy, musíte počítat s dalším poplatkem.
Problémy s aplikací Lítačka
Pražská Lítačka je oblíbeným nástrojem pro nákup jízdenek nebo pro využití měsíčních a ročních kuponů. Ale i tady může dojít k nečekaným komplikacím. Někteří cestující již byli pokutováni, i když si zakoupili jízdenku přes aplikaci. Proč? Jízdenka totiž nezačne platit hned, ale až po dvou minutách. Pokud si tedy jízdenku koupíte těsně před nástupem do vozu a vzápětí vás zastaví revizor, můžete dostat pokutu, i když už máte lístek zaplacený.

Tento systém je zaveden jako ochrana proti černým pasažérům, aby si nemohli zakoupit jízdenku až po spatření revizora. Problém je, že aplikace dříve cestující na tuto prodlevu neupozorňovala, což vedlo k mnoha pokutám. Vedení Pražské integrované dopravy (PID) však přislíbilo, že upozornění na dvouminutovou prodlevu bude v aplikaci zobrazeno ještě před nákupem jízdenky.
Pokuty a problémy rodičů
Představte si situaci, kdy dítě nastoupí do tramvaje nebo autobusu, ale nemá u sebe průkaz, který by potvrzoval, že je mu méně než 15 let. I když mají rodiče pocit, že je všechno v pořádku, protože dítě přece jezdí zdarma, při kontrole revizorem mohou být nepříjemně překvapeni. Pokud dítě nemá potřebný doklad, revizor mu na místě udělí pokutu jako kterémukoliv jinému cestujícímu bez platné jízdenky.
Tato situace není nijak vzácná. Mnoho rodičů si mylně myslí, že všechny děti do 15 let jezdí automaticky zdarma bez jakéhokoli dokladu. A právě kvůli této chybě se stávají terčem pokut. Rodiče pak musí pokutu zaplatit a často se diví, že něco takového vůbec hrozí. Přitom stačí, aby dítě mělo u sebe potřebný průkaz.
Jak se pokutám vyhnout?
Rodiče by měli věnovat pozornost tomu, jaký doklad jejich dítě používá k prokázání nároku na bezplatnou dopravu. Nejčastěji to bývá průkaz PID nebo čipová karta Lítačka. Pokud dítě nemá ani jedno, může použít například cestovní pas. Důležité je, aby mělo vždy nějaký doklad totožnosti u sebe, jinak může dostat pokutu.
Pokud se rozhodnete spoléhat na Lítačku a její aplikaci, vždy si dejte pozor na zmíněnou dvouminutovou prodlevu při nákupu jízdenky. Tato doba je nastavena záměrně jako ochrana proti zneužívání systému černými pasažéry. Pokud nechcete riskovat pokutu, počkejte dvě minuty, než vstoupíte do vozidla nebo metra.
I když se může zdát, že pražská MHD je pro děti do 15 let zdarma, není tomu tak úplně pro všechny. Děti musí mít u sebe platný doklad, kterým prokážou svůj věk. Pokud doklad nemají, nemohou zdarma cestovat a riskují pokutu. Rodiče by proto měli dbát na to, aby jejich děti byly vždy správně vybavené potřebnými dokumenty. Tím se vyhnou zbytečným nepříjemnostem a vysokým pokutám od revizorů.
Zdroj: pid.cz