Rentgenový laser dokáže proměnit plast v diamanty

Ačkoli jsou diamanty na Zemi vzácné, předpokládá se, že jsou stejně běžné jako horniny na Uranu a Neptunu. Extrémní tlak tam totiž stlačuje prvky, jako je vodík a uhlík, a vytváří pevné diamanty, které pak padají atmosférou jako déšť, píše server New Atlas.

V roce 2017 tým vědců oznámil, že se jim tento proces podařilo vytvořit v laboratoři. Učinili tak pomocí nejvýkonnějšího rentgenového laseru na světě, Linac Coherent Light Source (LCLS), na vzorky uhlovodíkových materiálů.

Ty byly okamžitě zahřáty na teplotu až 6 000 °C, čímž vznikly silné rázové vlny o tlaku několika milionů atmosfér, které vytvořily drobné „nanodiamanty“. Ačkoli experimenty ukázaly, že je to technicky možné, tým tvrdí, že původní uhlovodíkové materiály, jako je polystyren, přesně nesimulovaly prvky přítomné uvnitř těchto obřích ledových planet, kde je ve velkém množství přítomen i kyslík. Tým proto zopakoval experiment s použitím plastů LCLS a PET, které mají dobrou rovnováhu mezi uhlíkem, vodíkem a kyslíkem.

Poté pomocí dvou různých zobrazovacích technik zkontrolovali nejen to, zda se nanodiamanty vytvořily, ale také jak rychle a jak jsou velké. Zjistili hustotu diamantu až 3,87 gramu na centimetr krychlový. Kromě potvrzení hypotézy o diamantovém dešti na ledových obrech tak vědci demonstrovali novou potenciální techniku výroby drobných diamantů, které se používají v průmyslových brusivech, leštidlech a jednoho dne možná i ve vysoce citlivých kvantových senzorech. Výzkum byl publikován v časopise Science Advances.

Zdroj: newatlas.com, science.org