Rakety MLRS by mohly změnit celý chod války. Jakou mají sílu?

V boji osvědčený raketový systém MLRS (Multiple Launch Rakeet System) M270 je vysoce mobilní raketový dělostřelecký systém vyráběný společností Lockheed Martin Missiles and Fire Control, který by mohl změnit průběh války. Pojďme si vysvětlit, co je tohle zařízení zač.

Systém MLRS je v provozu v ozbrojených silách Bahrajnu, Finska, Egypta, Francie, Německa, Řecka, Izraele, Itálie, Saúdské Arábie, Japonska, Jižní Koreje, Turecka, USA a Spojeného království. Systém je rovněž vyráběn v Evropě mezinárodním konsorciem společností z Francie, Německa, Itálie a Spojeného království, jak píše server Army Technology.

Jedná se o tzv. salvový raketomet vyvinutý americkou armádou, který dovede pálit projektily na vzdálenost stovek kilometrů. To je dál než jakýkoli systém, který momentálně ukrajinská armáda používá. Zelenskyj i ostatní ukrajinští úředníci prohlásili, že tato zbraň by zcela změnila jejich válku proti Rusku. To zahájilo zcela nevyprovokovanou a neoprávněnou invazi na ukrajinské území koncem února tohoto roku.

Rakety ze sovětské éry

Problémem je samozřejmě to, že Rusko může přítomnost takového zbraňového systému vnímat jako vměšování. Hrozí tak eskalace celého konfliktu, čemuž se chtějí politici nejen EU vyhnout. Ukrajina má už starší verze tohoto raketového systému, konkrétně slušný počet MLRS ze sovětské éry. Náhradní munice pro ně je ovšem sériově vyráběna pouze v Rusku, na což upozornil server Newsweek. Západní verze by tak tuto mezeru zaplnila.

M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System) je obrněný pásový raketomet americké výroby. Jedná se o vysoce mobilní komplex, který se dokáže pohybovat i v tom nejobtížnějším terénu. Díky automatizovanému operačnímu systému může tříčlenná posádka odpalovacího zařízení řídit palbu, aniž by opustila kabinu.

Zařízení je na podvozku transportéru M987 Fighting Vehicle System, poháněném dieselovým motorem Cummins. Předpisová salva se provádí za použití tří vozidel a trvá přibližně jednu minutu. Dokáže pokrýt jeden čtverec standardní vojenské mapy o velikosti špičky prstu. Proto se salva z této zbraně neoficiálně označuje jako „boží prst“.

Platforma, na které je M270 MLRS namontována, se pohybuje maximální rychlostí 64 km/h a má dolet přibližně 480 km. Z odpalovacího zařízení lze odpalovat klasické rakety nebo řízené střely MGM-140 ATACMS. Ty první mají dolet 32 až 70 km. Naproti tomu řízené střely mají dolet až 300 km.

Zdroj: newsweek.com, army-techology.com