Radar má umožnit Rusku zaměřit terminály Starlink používané na Ukrajině

Ruský výrobce zbraní vyvinul radar k detekci terminálů Starlink, které používají Ukrajinci. Zařízení s názvem Borshchevik bude brzy testováno v terénu.

Ukrajinští vojáci během bojů proti ruské armádě považují satelitní internetové terminály Starlink za velmi užitečné. Vzhledem ke zničené komunikační infrastruktuře jsou to právě ony, které zajišťují přístup do sítě umožňující koordinaci přesunů vojsk. Technologie poskytnutá americkým miliardářem je trnem v oku ruské armádě a dává Ukrajincům značnou výhodu. Rusko se proto rozhodlo kompenzovat to vývojem radaru, který je bude sledovat.

Borshchevik se může zaměřit na terminály Starlink
Ruský vojenský blogger na Telegramu tvrdí, že zbrojní koncern vyvinul radar s názvem Borshchevik k detekci terminálů Starlink. Zařízení je dokáže zaměřit v okruhu 180 stupňů a na vzdálenost až 10 km. Bloger také tvrdí, že ruská armáda bude nový systém brzy testovat v terénu.

„Vyhledání a výpočet polohy účastnických zařízení Starlink s přesností 60 m pomocí biangulačních algoritmů trvá méně než 15 minut. Systém lze namontovat do vozidla, což zvyšuje jeho taktické možnosti. Autonomii zajišťuje kompaktní zdroj energie nebo systém napájení vozidla. Radarové prvky mohou být opatřeny různými typy maskování, včetně nátěrů pro odlehčení infračerveného záření. Zpracování přijatých lokalizačních dat z terminálů Starlink probíhá v moderním grafickém rozhraní vytvořeném podle metodiky UI/UX s možností kombinace topografických map oblasti pro intuitivní orientaci.“

Tento typ informací je samozřejmě třeba brát s určitým odstupem, protože ruská propaganda se tímto způsobem může snažit zastrašit nepřítele. Pokud by se však ukázalo, že radar pro detekci terminálů Starlink skutečně existuje, mohlo by to Ukrajincům značně ztížit komunikaci a koordinaci operací. Velitelé často využívají internetovou komunikaci, takže by se mohli stát terčem raketových útoků.

Nejedná se o první pokus Rusů zničit komunikační kanály používané Ukrajinci. Ruští blogeři již dříve požadovali, aby letectvo sestřelilo satelity systému Starlinik, které létají nad Ukrajinou. Borshchevik může Rusům umožnit řešit tento problém jiným způsobem.

Zdroj: mkpborshchevik.ru, t.me/rsotmdivision