Program Luna. Ruská cesta k bezpilotnímu průzkumu Měsíce

Dne 19. února 1969 odstartovala z kosmodromu Tiuratam, dnes známého jako Bajkonur, raketa Proton K. V důsledku poruchy motoru spadla raketa spolu s lunárním roverem Lunochod 201 několik kilometrů od místa startu na zem. Přestože katastrofa byla velkolepá, samotný program Luna, který osudnou misi organizoval, zůstává jedním z největších kosmických úspěchů Sovětského svazu, jak uvádí server Popular Mechanics.

V dubnu 2022 oznámila ESA (Evropská kosmická agentura) výsledky analýzy spolupráce s ruskou kosmickou agenturou Roskosmos. V důsledku ruské agrese vůči Ukrajině se ESA rozhodla ukončit spolupráci na třech lunárních misích Luna 25, 26 a 27.

Jejich cílem bylo reaktivovat ambiciózní ruský program průzkumu Měsíce. Nebylo náhodou, že číslování začínalo číslem 25. Rusové totiž v letech 1958-1976 uskutečnili v rámci programu Luna desítky (ne všechny mise byly jednotně, postupně číslovány) misí: ambiciózní program průzkumu Stříbrného glóbu.

Jeho přínos pro poznání Měsíce lidstvem lze postavit do jedné řady s americkým programem Apollo. Ačkoli byl mnohem méně okázalý, z hlediska hodnoty provedených výzkumů a shromážděné dokumentace se řadí mezi přední úspěchy lidstva v oblasti výzkumu Měsíce.

Navíc k dosažení tak velkolepých výsledků nemuseli Rusové na Měsíc posílat lidi. Veškerý výzkum prováděli pomocí strojů.

Začátek soutěže – první družice

Vesmírné závody, jak se nazývalo soupeření USA a SSSR v oblasti výzkumu vesmíru za studené války, zpočátku vyhráli Rusové. Dne 4. října 1957 byl na oběžnou dráhu Země vypuštěn Sputnik-1 – vůbec první umělá družice – o čtyři měsíce dříve než jeho americký soupeř.

Je však důležité poznamenat, že Sputnik-1 byl neuvěřitelně jednoduchým zařízením. Ačkoli SSSR i USA původně zamýšlely provádět se svými prvními družicemi ambiciózní výzkum, uspěchaní Rusové se rozhodli vyslat do vesmíru doslova cokoli, jen aby předběhli Američany.

Výsledkem bylo, že Sputnik-1 pouze měřil teplotu vlastního tělesa, výsledky přenášel na Zemi a vysílal rádiový signál v podobě série pípnutí.

První americká družice Explorer-1, vypuštěná do vesmíru 29. ledna 1958, nesla robustní výzkumnou aparaturu, která měřila kosmické záření, posílala výsledky zpět a zároveň je zaznamenávala na trvalé médium.

Přesto bylo prvenství Rusů nezpochybnitelné. Ukázalo se, že klíčovým prvkem v tomto případě není družice, ale nosná raketa, schopná vynést ji na oběžnou dráhu Země.

Od převahy k neúspěchu na Měsíci

Také v případě pilotovaných letů získali Rusové převahu a 12. dubna 1961 vyslali do vesmíru kosmickou loď Vostok-1 s Jurijem Gagarinem na palubě.

Nedůvěra provázející sovětský úspěch v to, zda byl Gagarin skutečně prvním člověkem ve vesmíru, nebo spíše prvním, který se vrátil z vesmíru na Zemi, přispěla ke vzniku legendy o „ztracených kosmonautech“. Ta se však nepotvrdila.

Co však potvrzeno bylo, jsou stále rostoucí vesmírné úspěchy Američanů. Zlomyslně se říká, že prostě měli „lepší Němce“ (vědce, kteří pro Třetí říši zkoumali raketovou techniku a po druhé světové válce je převzaly vítězné mocnosti), ale věc byla mnohem složitější. Šlo především o organizaci práce a výzkumu, kterou v případě USA efektivně řídila kosmická agentura NASA, založená za tímto účelem v roce 1958.

Ruské zdroje se v té době plýtvaly na boj o vliv mezi konstrukčními kancelářemi, jako bylo Vědecko-výrobní sdružení Semjona A. Lavočkina a RKK Eněrgija. Pokus zapojit se do boje s Američany o pilotované lety na Měsíc byl imageovou katastrofou, jak píše server Space.

Zatímco program Apollo pokračoval bez větších poruch, ruský pilotovaný lunární program byl velkolepým neúspěchem, který zanikl ve velkých explozích, jimiž skončily zkoušky ruských „lunárních“ raket N1. Situaci nezlepšila ani smrt jejich hlavního konstruktéra Sergeje Korolova. Rusové však měli silný trumf: alternativní výzkumný program Luna.

Program Luna

Cílem programu, který byl zahájen v roce 1958, bylo provést komplexní průzkum Měsíce, a to od pořízení fotografické dokumentace přes studium gravitace či chemického složení až po dodání vzorků měsíční půdy na Zemi a průzkum povrchu Měsíce pomocí prvních vesmírných roverů.

Na tomto místě stojí za zmínku, že v případě programu Luna Rusové používali zajímavý způsob označování misí. Číslovali především ty, které byly úspěšné, takže ačkoli program formálně zahrnoval celkem 24 lunárních misí, startů bylo mnohem více.

Začalo to zkouškami tzv. impaktoru – sondy, která měla za úkol navigovat dostatečně přesně, aby vůbec zasáhla Měsíc. Následovaly těsné průlety v blízkosti Měsíce (sonda Luna 3) a poté „měkká“ přistání, jejichž cílem bylo dopravit na povrch Stříbrné zeměkoule výzkumné vybavení.

Jako první dosáhla tohoto cíle mise Luna 9, jejíž přistávací modul se v roce 1966 usadil na Stříbrném glóbu a dodal na Zemi mimo jiné panoramatické snímky z jeho povrchu.

Soupeření s misí Apollo 11

Mise přistávacích modulů, jejichž cílem bylo odebrat vzorky půdy z Měsíce, odstartovat z jeho povrchu a vrátit se na Zemi, byly rovněž velmi ambiciózními podniky. Jedna z nich – utajovaná mise Luna 15 – byla přímým konkurentem americké pilotované mise Apollo 11.

Rusové tehdy vsadili vše na jednu kartu: chtěli, aby se jejich modul vrátil z Měsíce dříve než Neil Armstrong, Michael Collins a Buzz Aldrin a aby jako první dopravil na Zemi vzorky regolitu.

Tento konkrétní podnik skončil katastrofou: když Američané prováděli první skoky na povrchu Měsíce, přistávací modul Luna 15 neurvale narazil do povrchu Stříbrného glóbu a zcela se rozbil.

První vesmírné rovery

Následující mise však byly úspěšné, lunární moduly odebraly vzorky půdy a dopravily je na Zemi a v listopadu 1970 dosáhli Rusové s misí Luna 17 dalšího úspěchu, když na Měsíc bezpečně dopravili vůbec první vesmírný rover Lunochod 1. V roce 1970 se na Měsíci objevilo první vesmírný rover, který se dostal do vesmíru.

Rover působil na Měsíci devět pozemských měsíců a na jeho povrchu urazil vzdálenost více než 10 km. Jeho nástupce, Lunochod 2, vyslaný v roce 1973, urazil dokonce 37 km a oba rovery dodala na Zemi desítky tisíc snímků, stejně jako data o studiu měsíční půdy nebo radiace.

Poslední misí programu Luna byla Luna 24, která na Zemi dopravila 170,1 gramu regolitu odebraného z hloubky 2 m. Plánovaná mise Luna 25 v roce 1977, která měla zahrnovat loď typu E-8 a vylepšené vozidlo Lunochod 3, se neuskutečnila. Lunochod 3 byl sice postaven, ale místo na povrchu Měsíce skončil v muzeu Lavočkinova institutu.

Po pozastavení programu Luna museli pozemšťané na další vzorky měsíční půdy čekat až do roku 2020. Ty dodala čínská sonda Čchang-e 5.

Zdroj: redakce – autorský text, popularmechanics.com, space.com, Wikipedia