Přímý přenos z Marsu. Vesmírná agentura poskytne lidem jedinečný zážitek

Evropská kosmická agentura (ESA) poskytne fanouškům Marsu jedinečný zážitek. Vůbec poprvé bude možné sledovat přímý přenos z Rudé planety. Vysílání bude trvat jednu hodinu a umožní sledovat jedinečné detaily planety.

Evropská kosmická agentura vysvětlila, že vysílání se objeví na oslavu 20. narozenin Mars Expressu – bezpilotní vesmírné mise ESA, která zkoumá Rudou planetu. Mise zahrnovala sondu Mars Express Orbiter (MEO) a přistávací modul Beagle 2, přičemž orbiter poskytoval snímky povrchu planety a zkoumal mimo jiné složení atmosféry Marsu nebo strukturu podpovrchových vrstev.

Přímý přenos z Marsu

Přenos, který Evropská kosmická agentura naplánovala na 2. června v 18:00, bude možný také prostřednictvím sondy Mars Express Orbiter (MEO). Orbitální sonda bude každých 50 sekund poskytovat nové snímky díky jednomu ze svých přístrojů, kameře pro vizuální monitorování (VMC). Vysílání bude k dispozici prostřednictvím služby YouTube.

„Ve skutečnosti nic takového jako živé zprávy ve vesmíru neexistuje, protože jsme omezeni rychlostí světla při cestování na velké vzdálenosti,“ zdůrazňuje ESA. Přesto je vysílání vynikající příležitostí, jak se na vlastní oči přesvědčit, jak vypadá povrch Marsu. Zvláště proto, že je to jedna z planet, která je na seznamu „míst k dobytí“ ve vesmíru. Někteří, jako například Elon Musk, ji dokonce plánují v budoucnu kolonizovat.

Generální ředitel společností Tesla a SpaceX chce v příštích letech vyslat na Mars lidi na palubě Starshipu, nosné rakety spolu s kosmickou lodí. Je však třeba připomenout, že první letový test Starshipu, který se uskutečnil 20. dubna, nebyl zcela úspěšný. Krátce po startu raketa explodovala. Společnost Elona Muska hodlá v práci na Starshipu pokračovat. Miliardář se nevzdává plánů na využití znovupoužitelné rakety k vyslání astronautů NASA na Měsíc v rámci programu Artemis a také při případné kolonizaci Marsu.

Zdroj: redakce, esa.int