Práce s Windows 11. Tyto aplikace se mohou hodit

Aplikace Microsoft Store, někdy nazývaná obchod s aplikacemi systému Windows, usnadňuje vyhledávání, instalaci a odinstalování aplikací v systému Windows 11. Aplikace z obchodu Microsoft Store si zaslouží větší důvěru než aplikace, které si můžete stáhnout jinde, protože jsou prověřeny pracovníky společnosti Microsoft z hlediska bezpečnosti, technické shody a obsahu. Navíc běží v sandboxu, takže nemohou způsobit chaos v jiných částech systému. Budete překvapeni, kolik softwaru si můžete stáhnout a nainstalovat přímo z Microsoft Store bez toho, aniž byste jej museli stahovat ze stránek výrobců. Tohle jsou aplikace, které by neměly chybět ve vašem počítači.

Adobe Express

Nová webová aplikace společnosti Adobe se snaží demokratizovat dobrý design tím, že ho zpřístupní i neprofesionálním návrhářům. Pomocí aplikace Adobe Express můžete vytvářet působivé příspěvky na Facebooku, příběhy na Instagramu, loga nebo plakáty pomocí šablon. Použijte ji k tvorbě marketingových materiálů, školních projektů, pracovních prezentací a dalších projektů, které těží z vizuální působivosti. Má působivou sadu nástrojů, která se může pochlubit spoustou designových prvků, z nichž mnohé lze používat zdarma. Umožňuje také sdílet vaši práci se spolupracovníky nebo zákazníky. Předplatné (221 korun měsíčně) přidává mnoho dalších šablon a skladových prostředků.

Adobe Photoshop Express

V aplikaci Adobe Photoshop Express získáte nejen základní nástroje pro korekci jasu, kontrastu, sytosti barev atd., ale také filtry, kterými můžete své fotografie vylepšit. Užitečné nástroje pro ořezávání, odstraňování kazů a funkce sdílení doplňují tuto dobře navrženou aplikaci, která funguje i na mobilních zařízeních. Je také mnohem jednodušší než plnohodnotný Photoshop. Většinu z toho můžete dělat zdarma, ale měsíční předplatné za 110 korun vám odemkne mnohem více efektů.

Amazon Music Unlimited

Tento gigant v oblasti nakupování a webových služeb představil působivou – a cenově dostupnou – službu streamování hudby. Jistě, Spotify má obrovský katalog a skvělé možnosti ovládání více zařízení a sociálních sítí, ale pokud si pořídíte Amazon Music Unlimited, získáte mnohem lepší kvalitu zvuku a přinejmenším stejně velkou knihovnu – 100 milionů skladeb. Pokud máte správné zařízení, můžete dokonce poslouchat prostorový zvuk pomocí aplikace a používat režim Exclusive ve Windows. Aplikace umožňuje stahovat zvuky pro poslech offline. V rámci předplatného Prime získáte službu Standard (jen 2 miliony skladeb při 320 kb/s) a za 177 korun měsíčně si můžete užívat Hi-Res a 75 milionů skladeb. Bezplatný účet (bez nutnosti kreditní karty) vám poskytne stanice a seznamy skladeb s podporou reklam, ale bez možnosti poslechu na vyžádání.

Discord

Discord už není jen pro hráče, i když ti stále tvoří největší část jeho publika. Na této platformě se můžete připojit ke studijním skupinám, sledovat živě vysílaný video obsah nebo dokonce konverzovat v latině či staré řečtině. Existují zde komunity pro vývojáře, hudebníky, zábavní průmysl a samozřejmě všechny velké (i malé) hry pro více hráčů. Rozhraní je přehledné a dobře navržené. Servery, ke kterým jste se připojili, se zobrazují jako tlačítka podél levé strany a můžete „posílit“ server, procházet ostatní servery nebo kontrolovat doručenou poštu. Chcete-li získat větší limity pro nahrávání, musíte se připojit k službě Discord Nitro ve verzi basic (66 korun měsíčně s limitem 50 MB pro nahrávání) nebo standard (221 korun měsíčně s limitem 500 MB).

EarTrumpet

EarTrumpet je užitečný bezplatný zvukový nástroj s jedinou funkcí: poskytuje posuvníky hlasitosti pro všechny spuštěné aplikace produkující zvuk. Do systémové lišty přidá ikonu reproduktoru, po jejímž stisknutí se objeví posuvníky hlasitosti pro všechny aplikace využívající zvukový systém. Umožňuje také zvolit výstupní zvukové zařízení, pokud jich máte více, a umožňuje přesouvat aplikace mezi nimi.

Firefox

Je to tak, nyní si můžete nainstalovat osvědčený webový prohlížeč Firefox z obchodu s aplikacemi v počítači. Jistě, systém Windows 11 je vybaven internetovým prohlížečem Microsoft Edge, ale vždy je lepší mít více možností. Oblíbenou funkcí jsou jeho volitelné karty Kontejner, které vás ušetří vymazávání souborů cookie nebo používání druhého prohlížeče pro přihlášení (nebo odhlášení) k více než jednomu účtu na stejném webu. Firefox zůstává rychlým, přizpůsobitelným a na soukromí zaměřeným prohlížečem se synchronizací hesel, rozšířeními a dobrou podporou webových standardů.

Instagram (primárně pro Windows Phone)

Instagram je další aplikací, bez které se nikdo, kdo je zapojen do současného ducha doby, neobejde. Sledujte příběhy, prohlížejte si selfie, pokračujte v konverzacích v přímých zprávách, zjistěte, kdo koho sleduje, a zveřejňujte vlastní memy… to vše najdete v této aplikaci. Jediné, co jí chybí, je přístup k fotoaparátu počítače, ale můžete do ní nahrát lokálně uložené fotografie.

LibreOffice

Pokud si nemůžete pořídit přední aplikace pro produktivitu od Microsoftu – Word, Excel a PowerPoint – může vám v nouzi stačit LibreOffice. Někoho možná překvapí, že Microsoft tohoto bezplatného a open-source konkurenta své franšízy Microsoft 365 (známějšího pod dřívějším názvem Office 365) pustil do obchodu s aplikacemi systému Windows 11. Bezplatné aplikace LibreOffice jsou kompatibilní s nejnovějšími formáty souborů dokumentů – DOCX, XLSX a podobně. Jejich získání v obchodě s aplikacemi však znamená malý příspěvek na projekt, který je ve srovnání s částkou, kterou byste zaplatili za aplikace Microsoftu, stále ještě zanedbatelný.

Microsoft 365 Personal

Ano, přesně tak! Známý kancelářský balík přímo od Microsoftu je k dispozici v Microsoft Store. Z aplikace Microsoft Office (která se nainstaluje, když si vyberete Microsoft 365 z obchodu) můžete buď spouštět dokumenty ve webových verzích aplikací sady, nebo si celý software nainstalovat lokálně. Kromě aplikací pro produktivitu vám centrum poskytuje přístup k aplikacím Microsoft To Do, Teams, Family Safety a také kredit pro telefonování přes Skype. Bezplatní uživatelé mohou používat online verze aplikací Office, zatímco předplatitelé získají terabajtové online úložiště a aplikace Office ke stažení.

Microsoft OneNote

Neztrácejte záblesky inspirace, nápady na cesty, nové kontakty, náčrty nebo poznámky ze schůzek. Uložte si je a uspořádejte v aplikaci OneNote. Tato aplikace pro psaní poznámek funguje na všech platformách a synchronizuje všechny poznámky na všech vašich zařízeních. Zahrňte do nich obrázky, zvuky, online videa, a dokonce i matematické rovnice. Studenti mohou OneNote používat pro materiály a plánování ve třídě a jednotlivé sekce můžete chránit heslem, abyste je uchránili před zvědavýma očima. Na rozdíl od textového procesoru není třeba vytvářet a ukládat soubory a vyhledávání je rychlé v celé sadě poznámek.

Radar počasí MyRadar

Systém Windows 11 má na hlavním panelu tlačítko, které umožňuje přístup k předpovědi počasí, ale pro milovníky počasí, kteří vyžadují více podrobností, je aplikace MyRadar docela šikovná. Můžete si vybrat vrstvy včetně větru, teploty, mraků, front a dalších a zobrazit historické počasí. Vyhledáním místa zobrazíte jeho aktuální povětrnostní podmínky a hodinové a denní předpovědi s atraktivními barevnými grafy. Některé pokročilé funkce, stejně jako odstranění reklamních bannerů, vyžadují předplatné ve výši 222 korun na rok.

Nebo

Nebo je multiplatformní aplikace pro psaní poznámek a dokumentů, která je synchronizovaná s cloudem a podporuje zadávání stylusem. Podporuje tři režimy, neomezené plátno pro poznámky, dokumenty, které lze psát stylusem nebo klávesnicí, a soubory PDF. Do dokumentů nebo poznámek můžete přidávat kresby, rovnice a fotografie. Aplikace stojí 222 korun a je k dispozici pro iPady a Chromebooky a také pro WIndows 11.

Netflix

Sledujte své oblíbené seriály z oblíbené streamovací služby v rozlišení 4K na obrazovce počítače s Windows nebo tabletu. Pomocí aplikace Netflix pro Windows si můžete stáhnout (některé) seriály pro sledování offline. Můžete přepínat profily účtů pro různé diváky a přidávat nebo odebírat pořady ze seznamu. Správa účtu však stále vyžaduje otevření webového prohlížeče. Zatímco aplikace je zdarma, předplatné Netflixu nyní začíná na 155 korunách měsíčně s reklamami nebo od 222 korun měsíčně bez reklam.

Slack

Někteří lidé používají webovou verzi této oblíbené aplikace pro skupinový chat na pracovišti, ale kdo by chtěl spravovat další kartu v prohlížeči? Aplikace Slack vám usnadní interakci s kolegy z týmu, včetně sdílení obrázků, a dokonce i schůzky pro skupinové videohovory nebo hlasové hovory. Pěkně se propojuje s oznámeními systému Windows 11 a asistenčním režimem Focus (v případě, že nechcete být rušeni jeho oznámeními). Malé týmy ji mohou používat zdarma s určitými omezeními. Plná služba začíná na 194 korunách za osobu na měsíc.

Telegram

Oblíbený klient pro soukromé zprávy, který získáte v obchodě s aplikacemi systému Windows 11, umí téměř vše, co jeho protějšky v mobilních aplikacích: šifrování end-to-end, vysílání skupin, videohovory, vícefaktorové ověřování, automatické mazání zpráv, screencast, noční režim a více účtů. Nemáte však k dispozici některé funkce založené na poloze, jako jsou Lidé v blízkosti, a není zde tolik možností úprav obrázků. Tvůrci Telegramu však neustále chrlí nové funkce na všechny platformy.

TikTok pro Windows

Tato verze aplikace pro teenagerské senzace umožňuje nejen konzumovat všechen ten skvělý taneční a humorný obsah, ale také nahrávat videa z počítače, ačkoli nepodporuje přímé nahrávání z webové kamery počítače. V aplikaci můžete také posílat přímé zprávy a nakupovat mince na podporu svých oblíbených tvůrců. Je zdarma, ale je podporována reklamami. Jednou z nevýhod aplikace TikToking v počítači je, že většina obrázků je v poměru stran vysokého telefonu.

Tubi

Co může být v tomto světě zaplaveném předplaceným streamovaným videoobsahem lepší než zcela bezplatná služba nabitá pořady, filmy, a dokonce i živým obsahem? Dobře, má reklamy, ale zcela užívat si bezplatného obsahu v dnešní době je takřka nemožné. Obrovská nabídka nabízí dostatek žánrů pro každého gaučového povaleče a Tubi Kids nabízí mladým obsah vhodný pro jejich věk. K dispozici jsou dokonce i takové věci jako Tubi Originals! Jednou z nevýhod je, že si nemůžete stahovat filmy nebo pořady ke sledování offline, jak to umožňují některé placené aplikace.

Twitter

Ať už ho milujete pro jeho nejnovější trendy, nebo ho nenávidíte pro všechny anonymní trolly, Twitter je součástí moderního života a způsobem, jak zůstat v kontaktu s tím, co se děje. Aplikace v obchodě Windows Store vám umožní zjistit, o čem se právě vyjadřují vaše oblíbené celebrity a politici. Aplikace umožňuje přepínat mezi více účty pro veškeré tweetování, retweetování a posílání srdíček. Je zcela zdarma, i když se ve vašem kanálu objevují reklamy.

VLC

Ano, Windows 11 přichází s novým šikovným přehrávačem médií, ale VLC má své skalní fanoušky z jednoho důvodu: dokáže přehrát a ripovat téměř jakýkoli existující formát zvuku nebo videa. V Microsoft Store pro aplikace jsou ve skutečnosti k dispozici dvě varianty VLC, standardní edice a verze UWP. První z nich obsahuje všechny mnohotvárné a složitě propracované funkce aplikace, zatímco verze UWP je jednodušší a mnohem přívětivější pro dotykové ovládání.

WhatsApp

Pokud komunikujete s někým, kdo je mimo USA nebo nepoužívá iPhone, je pravděpodobné, že patříte mezi více než 5 miliard uživatelů aplikace WhatsApp na světě. Aplikace v obchodě Windows umožňuje nejen odesílat a přijímat end-to-end šifrované textové chaty s kontakty, ale také ji používat pro videohovory a hlasové hovory. V této jednoduché aplikaci pro Windows store můžete používat mizející zprávy, aktualizovat svůj profil nebo posílat fotografie, emoji a hlasové zprávy. Naštěstí nyní můžete používat stejný účet WhatsApp na více počítačích, ale ne současně. Aplikace je zdarma, nenabízí žádné reklamy ani možnost nákupu aktualizací.

Zoom

Málokdo v tuto chvíli nezná aplikaci Zoom pro videokonference. Po katapultování do obecného povědomí a po vyřešení nechutného Zoom-bombingu, ke kterému došlo během pandemie, se aplikace vrátila k tomu, že je především pracovním nástrojem. Stejně jako v případě aplikací Teams a Google Meet přidal Zoom potlačení šumu a vlastní pozadí a možnosti zaostření, abyste během takové videokonference vypadali co nejlépe. Navzdory svému firemnímu zaměření může Zoom zdarma používat kdokoli pro 40minutové schůzky až se 100 účastníky.

Zdroj: PCmag, Microsoft Store