Pokud nabíjíte svůj smartphone nebo notebook veřejně, tak použijte USB kondom

Nezapomeňte, že USB není jen nabíjecí protokol, ale umožňuje také přenos dat, a přestože je tento datový tok většinou bezpečný, je možné vytvořit škodlivý nabíjecí port, který může provádět špatné věci, například podstrčit vašemu zařízení malware nebo ukrást vaše data. Kondom USB je malý klíč, který přidává ochrannou vrstvu mezi vaše zařízení a nabíjecí místo, ke kterému ho připojujete, jak píše server ZDNet.

A nejde jen o nabíječky. Lze vytvořit kabely, které mohou provádět nejrůznější škodlivé činnosti. A nemyslete si, že se na tyto kabely stačí podívat a poznáte, že jsou určeny k hackerským kouskům. Lze je snadno zaměnit za jiné kabely. Vraťme se však k blokátorům dat USB. Prodávají je společnosti, jako je PortaPow, stojí kolem 7 dolarů, v přepočtu cca 147 Kč a představují velmi jednoduché a levné řešení potenciálního problému s používáním nedůvěryhodných nabíjecích zařízení USB.

Stačí je zapojit do portu a jakýkoli potenciální přenos dat mezi nabíječkou a zařízením se přeruší, čímž vznikne vzduchová mezera mezi portem USB a smartphonem, notebookem nebo jiným zařízením, které nabíjíte. K dispozici jsou blokátory dat pro USB-A-USB-A, USB-A-USB-C a USB-C-USB-C. Pro superparanoiky existují také průhledné blokátory dat, jejichž smyslem je zjistit, zda s nimi nebylo nějakým způsobem manipulováno.

Úloha kondomu USB je jednoduchá – zablokováním všech datových linek změní jakýkoli port USB na port určený pouze pro nabíjení. Pokud musíte používat nabíječku, kabel nebo nabíjecí port, který nemáte pod kontrolou, je rozumné použít kondom USB. Chcete-li dosáhnout vyšší úrovně ochrany, přineste si vlastní nabíječku nebo powerbanku a používejte vlastní kabely.

Zdroj: zdnet.com