Podvodníci útočí na české telefony. Stačí jeden hovor a přijdete o všechny peníze. Jak poznat podvod?

Češi zažívají čím dál více hovorů z ciziny, kde člověk na druhé straně předstírá, že je technická podpora Microsoftu nebo jiné známé společnosti. Bohužel jeho cílem je váš bankovní účet, jak napsal server NUKIB.

Ten upozornil na stále trvající kampaň podvodných vishingových telefonátů. V uplynulých týdnech úřad detekoval vysoké počty těchto pokusů. Všechny telefonáty v rámci této kampaně jsou charakteristické následujícími body:

  • Číslo je zpravidla zahraniční. Nejčastěji francouzské, německé a belgické.
  • Operátor na lince se vám anglicky (většinou s přízvukem) představí jako zaměstnanec Microsoftu a sdělí vám, že je váš počítač infikován.
  • Pokusí se získat si vaši důvěru pomocí společné kontroly několika hodnot, které lze nalézt na každém windowsovém stroji.
  • Dále se vás pokusí navést ke stažení nástroje pro vzdálený přístup k počítači. Nejčastěji Anydesk, Supremocontrol nebo TeamViewer.
  • V případě, že následujete jeho pokyny a navážete spojení, pokusí se ihned získat údaje o vaší platební kartě. Nejprve z prohlížeče, poté případně přímo z vás.
  • Instruuje vás k potvrzení dvoufázového ověření zaslaných plateb.
  • V některých případech otevře příkazový řádek a začne stahovat předchystaný malware (keylogger).

Nejlepší obranou proti těmto pokusům nadále zůstává informovanost a poučenost lidí, tedy zlepšování schopností tyto pokusy rozpoznat. Identifikujete-li tento podvod, doporučujeme vám volajícího zřetelně odmítnout a hovor zavěsit. Pouhé zavěšení bez komentáře většinou vedlo k opakovaným voláním ze zahraničních čísel v následujících dnech.

Používejte selský rozum a nenaletíte

Nejlepší obranou proti těmto telefonátům je nezvedat zahraniční čísla. Pokud ale takový hovor přijmete, je důležité používat hlavu. Proč by vám měl volat Microsoft? Proč by po vás chtěl Microsoft chtít přístupy do vašeho bankovnictví? Buďte opatrní. Podvodníci se jen tak nevzdají.

Zdroj: nukib.cz