Podívejte se na fascinující fotografii galaxie. Hubbleův teleskop znovu zabodoval

Hubbleův vesmírný teleskop vyfotil spirální galaxii, aby pomohl astronomům zlepšit měření obrovských vesmírných vzdáleností, píše server Space.

NGC 7038 je obrovská spirální galaxie oválného tvaru se čtyřmi modrými spirálními rameny, která ji obtáčejí s jasným, světle žlutým středem. Z nitra obřího hvězdného roje vycházejí také pramínky oranžového prachu a v pozadí, hluboko ve vesmíru je vidět obrovské množství dalších galaxií.

Snímek byl vytvořen na základě více než 15 hodin pozorování z kamery Wide Field Camera 3 Hubbleova vesmírného dalekohledu. Cílem časově náročného cvičení je kalibrace dvou technik měření vzdáleností, které využívají supernovy typu IA a proměnné cefeidy. Přesné určování vzdáleností objektů noční oblohy bylo jedním z původních vědeckých cílů Hubblovy sondy a NGC 7038 byla obzvláště užitečná astronomům, kteří měřili vzdálenosti v obrovských kosmických měřítkách. 

Podle Evropské kosmické agentury (ESA) pomohl dalekohled za více než tři desetiletí svého úsilí objasnit jeden z nejzajímavějších nevyřešených problémů astronomie. Hubbleova konstanta, která je stejně jako ikonický dalekohled pojmenována po zesnulém astronomovi Edwinu Hubbleovi, popisuje, jak rychle se vesmír rozpíná. Navzdory rostoucí přesnosti se měření Hubbleova teleskopu nepodařilo sladit různé hodnoty určené jinými observatořemi.

Tento záhadný nesoulad mezi dvěma hodnotami Hubblovy konstanty naznačuje, že se čeká na nový objev v kosmologii. Vesmírný dalekohled Jamese Webba, který disponuje novými obrovskými možnostmi, by mohl v příštích letech pomoci tuto záhadu zodpovědět.

Zdroj: space.com, redakce