Podívejte se, jak vědci zachytili tornádo na Slunci. Vír byl vysoký přes 20 000 km

Na internetu se objevilo video ukazující tornádo na povrchu Slunce. K těmto jevům dochází, když se zahřáté plazma vlivem magnetického pole začne rychle otáčet a nabývá tvaru zemských tornád.

Záběry pořídil fotograf Apollo Lasky v Naperville ve státě Illinois v USA (viz níže). Jak uvádí server BSFQH, muž zachytil tornádo na Slunci v úterý 21. června. Pomohl mu sluneční dalekohled umístěný na jeho zahradě. Tyto typy přístrojů umožňují pozorovat sluneční disk ve vybraných spektrálních čarách.

Tornádo na Slunci zachycené na videu

Sluneční tornáda vznikají, když se zahřáté plazma začne rychle otáčet vlivem magnetického pole. Teoreticky se podobají tornádům, která můžeme pozorovat na Zemi, ale v praxi jsou zcela odlišná. Podle portálu Vaše počasí může teplota uvnitř tornáda dosahovat 50 000 až 20 milionů stupňů Celsia a tornádo se může točit rychlostí 300 000 kilometrů za hodinu a dosáhnout úctyhodné výšky několika set tisíc kilometrů (v tomto případě to bylo 20 000 kilometrů).

Pozemská tornáda jsou ve srovnání se slunečními „mírnější“. Mají pokojovou teplotu, dosahují výšky asi jednoho kilometru a rotují rychlostí několika set kilometrů za hodinu. V pozemských podmínkách jsou však velmi nebezpečná, i když sluneční tornáda mohou být hrozbou i pro naši planetu.

Odborníci na vesmírné počasí uvedli, že vír je dostatečně velký na to, aby „pohltil Zemi“, pokud by se naše planeta nacházela blíže ke Slunci. Naštěstí nedošlo k žádnému výronu koronální hmoty (mraky plazmatu a nabitých částic) směrem k Zemi. Většina vznášejícího se materiálu dopadla zpět na Slunce.

Astronomové upozorňují, že zvýšená sluneční aktivita souvisí s nadcházející nejaktivnější fází současného jedenáctiletého slunečního cyklu. Cyklus začal v roce 2019 a svého vrcholu dosáhne v roce 2025. V následujících letech bude aktivita Slunce klesat, dokud nezačne další jedenáctiletý sluneční cyklus.

Zdroj: bsfqh.com