Po 3,5 milionu let dlouhé přestávce k nám míří největší kometa, jaká kdy byla objevena

Obrovská Bernardinelli-Bernsteinova kometa se v roce 2031 přiblíží k Saturnu. Vědci jsou nadšeni, píše časopis Live Science.

Podle nového výzkumu zveřejněného na serveru arXiv.org se k vnitřní sluneční soustavě řítí obrovská kometa – pravděpodobně největší, jaká kdy byla objevena a její přílet se odhaduje za 10 let.

Kometa, známá jako Bernardinelli-Bernsteinova kometa (neboli C/2014 UN271), má průměr nejméně 62 mil (100 km) – je tedy asi 1000krát hmotnější než typická kometa. Je tak velká, že ji astronomové dříve mylně považovali za trpasličí planetu, uvádí se v prohlášení, které objev komety oznámilo v červnu 2021.

Bližší analýza objektu však odhalila, že se rychle pohybuje Oortovým oblakem – rozsáhlým smetištěm ledových hornin, vzdáleným miliardy kilometrů od Země. Nyní vědci masivní kometu podrobněji prozkoumali a mají nové odhady o její cestě ke Slunci.

Pro začátek je třeba říci, že obrovská skála nepředstavuje pro Zemi žádnou hrozbu. Právě teď Bernardinelli-Bernstein (BB) prolétá Oortovým oblakem ve vzdálenosti přibližně 29krát větší, než je vzdálenost Země od Slunce, tedy 29 astronomických jednotek (AU). K největšímu přiblížení komety k Zemi dojde někdy v roce 2031, kdy se podle vědců kometa přiblíží na vzdálenost 10,97 AU od Slunce, což ji podle vědců řadí těsně za dráhu Saturnu.

To je sice dostatečně daleko od Země, takže lidé nebudou schopni kometu spatřit bez dalekohledu, ale je to podstatně blíže než při poslední návštěvě této skály v naší části sluneční soustavy. Po vymodelování trajektorie komety autoři studie vypočítali, že kometa BB se naposledy přiblížila před 3,5 miliony let a přiblížila se na vzdálenost 18 AU od Slunce.

Od té doby se kometa podle vědců dostala až do vzdálenosti 40 000 AU, hluboko do tajemného Oortova oblaku.

„Došli jsme k závěru, že BB je ‚nová‘ kometa v tom smyslu, že neexistuje žádný důkaz o (předchozím) přiblížení blíže než na 18 AU,“ napsali vědci ve své studii; jinými slovy, lidé ji nikdy předtím nespatřili.

Za současný pohled na velkou a vzdálenou kometu vděčíme projektu DES (Dark Energy Survey) – projektu zaměřenému na studium rozpínání vesmíru, který probíhal od srpna 2013 do ledna 2019. Během průzkumu astronomové zmapovali 300 milionů galaxií na jižní obloze a objevili více než 800 dosud neznámých objektů za oběžnou dráhou Neptunu. Jedním z těchto objektů byla i Bernardinelliho-Bernsteinova kometa.

Vědci mají spoustu času na studium této masivní komety, která se v příštím desetiletí bude stále více přibližovat k Zemi. Bližší pohled na tuto horninu by mohl vědcům pomoci pochopit o něco více o chemickém složení rané sluneční soustavy, protože se předpokládá, že komety z hloubi Oortova oblaku jsou relativně nezměněné od doby, kdy byly před miliardami let odraženy od Slunce. Vzhledem k tomu, že příští těsné přiblížení komety dělí od toho následujícího miliony let, bude to setkání s ranou sluneční soustavou, které se odehraje jen jednou za život.

Zdroj: livescience.com