Pavučiny jsou plné plastu! Jak pavouci pomáhají vědcům?

Má mikroskopický odpad v podobě mikroplastů vůbec nějaké hranice? Vědci o nich zatím neví a zdá se, že tento odpad nacházíme všude, kam se podíváme, od dna oceánu až po nejvyšší vrchol Země, informuje nás o tom Science alert.

Kromě všech znepokojivých objevů mikroplastů, které se objevují v našich tělech, nyní víme, že tyto drobné úlomky mohou cestovat vzduchem a vznášet se v atmosféře, přinejmenším dokud je něco nezastaví. V nové studii vědci využili důmyslnou metodu sledování tohoto zákeřného jevu znečištění ovzduší, a to díky něčemu zcela přirozenému a téměř všudypřítomnému – pavučinám.

Pavučiny lapající plast

„Pavouci se vyskytují po celém světě, včetně měst, a jejich lepkavé sítě jsou ideální pastí pro vše, co se vznáší ve vzduchu“, říká organická geochemička Barbara Scholz-Böttcherová z Univerzity Carla von Ossietzkyho v Oldenburgu v Německu. Ukazuje se, že lepkavé pavučiny jsou skvělou organickou komoditou pro monitorování znečištění městské atmosféry pevnými částicemi. V rámci experimentu byly shromážděny pavučiny připevněné na autobusových zastávkách ve městě Oldenburg v severozápadním Německu (žije zde přibližně 170 000 obyvatel – pozn. red.) a tyto pavučiny byly umístěny asi 2 metry nad zemí. Na základě analýzy vzorků pavučin testy prokázaly, že všechny pavučiny byly kontaminovány mikroplasty.

Jaký byl objev v pavučinách?

Podle těchto zjištění může kontaminace mikroplasty zachycenými v pavučinách představovat až 10 % hmotnosti celé pavučiny a je tvořena řadou různých druhů mikroplastů. Přibližně 90 % detritu (forma neživé organické hmoty – pozn. red.) tvořily varianty PET (polyethylentereftalátu), přičemž celkově dominantním polymerem byl C-PET, který pravděpodobně pochází z textilních vláken. Dalším zdrojem mikroplastů byly jemně rozemleté částice z opotřebení pneumatik (TWP), které se odlamují z vnější části pneumatik při brzdění a zrychlování. Přestože TWP gumy nejsou technicky vzato plasty, jsou stále častěji zahrnovány do definic mikroplastového znečištění vzhledem ke své syntetické povaze.

Přestože tato zjištění představují další chmurnou připomínku všudypřítomnosti mikroplastového znečištění, aspoň jsme zde identifikovali chytrý a levný způsob, jak tento problém monitorovat. Jak tým upozorňuje, pavučiny se ve skutečnosti používají k podobným účelům testování životního prostředí již nejméně 30 let, ale podle vědců je to poprvé, co byly zkoumány na přítomnost mikroplastů, a tyto přirozeně se vyskytující pasti nezklamaly.

Zdroj: sciencealert.com