Parazitický červ je přezdíván jako „červ ovládající mysl“. Vypadá jako špageta a dokáže přimět hostitele k úkonům, které sám potřebuje k přežití

Náš svět je plný bizarních a zajímavých tvorů. Jedním z nejpodivnějších je však vlasový červ, parazitický červ známý v některých kruzích jako „červ ovládající mysl“. Tito parazitičtí červi se vyskytují po celém světě a vypadají podobně jako tenká vlákna špaget, obvykle měří několik centimetrů. Jejich těla a geny však naznačují parazitický způsob života, kterým žijí. Vlasovci mohou ovlivňovat chování hostitelů, které obývají. To jim umožňuje přimět hostitele dělat věci, které by za normálních okolností nedělal.

Existuje několik stovek různých druhů těchto sladkovodních vlasových červů a proces, kterým dokážou fungovat je fascinující i děsivý zároveň. Nejzajímavější na nich je však dnes nový výzkum, který se hlouběji zabývá geny, které tyto malé parazitické tvory tvoří. Vědci se rozhodli sekvenovat genomy vlasových červů, protože nic podobného nebylo na této úrovni dosud sekvenováno, uvádí server Phys. To, co zjistili, výzkumníky zmátlo.

Sekvence genomů vlasových červů totiž ukázaly, že těmto parazitickým červům ovládajícím mysl chybí 30 procent genů, které by měli mít. Stejné geny se nacházejí prakticky u všech živočichů, které lidstvo zná. Aby vědci zjistili, zda jim něco neuniklo, porovnali své výsledky s jiným druhem vlasových červů a zjistili, že i tomuto druhu chybí stejné sady genů. Ztráta těchto genů naznačuje, že červi o tyto geny přišli již dávno v důsledku nějakého evolučního znaku.

Předpokládá se, že tito parazitičtí červi sami tyto vlastnosti nepotřebují, protože se mohou spolehnout na svého hostitele, který jim tyto vlastnosti poskytne, což jim umožní se vyvinout. Parazitičtí tvorové, jako jsou vlasoví červi, si podle některých studií mohou dokonce vynutit u hostitelů sex, aby se mohli šířit, zatímco jiní, jako je vlasový červ, prostě donutí hostitele skočit do vody, aby ho mohli opustit a pářit se s jinými vlasovými červy.

Zdroj: bgr.com, phys.org, redakce