Pamatujete si starý dobrý Slabikář? Ověřte své znalosti v našem retro kvízu o této “Svaté knize” školáků
O Bibli se říká, že je nečtenější knihou historie. Známý Slabikář jí ale může směle konkurovat. Kdo by si nepamatoval fráze typu Ema má mísu nebo Máma mele maso? Slabikář v nás i po letech probouzí příjemné vzpomínky na dětství a vyvolává nostalgii.
Díky Slabikáři jsme se jako děti naučili číst. Poznávali jsme první písmenka a škola se tak pro nás stávala hrou. První tištěné slabikáře pocházejí už z 16. století, kdy slavný Jan Amos Komenský vytvořil první obrázkovou knihu pro děti. Jmenovala se Orbis pictus a můžeme ji směle považovat za předchůdce známého Slabikáře. Mezi známé ilustrátory klasického Slabikáře patří možná již zapomenutý umělec Václav Junek. Právě ten vytvořil v naučné knize pro děti první malované obrázky, které dětem přibližovaly význam psaných slov.
Ve slabikáři se často objevovaly úryvky z Bible
Úryvky z bible a biblické texty se ve starých slabikářích objevovaly velmi často. Malé děti se díky tomu vcelku rychle naučily nazpaměť známé modlitby jako např. Otčenáš. Byl to právě slabikář, díky kterému se dětem dostalo základům náboženského učení. Právě náboženství bylo dřív součástí každodenní školní výuky. V novějších slabikářích se pak objevovaly i zmínky o politice a panovnících. Proto se tyto učebnice staly nejen vzdělávací pomůckou, ale také ideologickou.
Nicméně říkanky ze slabikáře se staly oblíbenou součástí večerního uspávání všech malých dětí. Rodiče je možná znali víc nazpaměť než jejich potomci a pravdou je, že všechny básničky obsažené ve slabikáři vyvolávaly lidem úsměvy na tváři. V kombinaci s kouzelnými ilustracemi byl slabikář pro mnohé čtenáře doslova srdeční záležitostí.

Sehnat za minulého režimu kvalitní školní pomůcky nebylo jen tak
Co si budeme podívat, dnešní děti mají díky moderní době k dispozici všechno možné. Ergonomické batohy, kvalitní pera i speciální patrová pouzdra s kompletním vybavením. V 70. letech ovšem děti nosily pouze jeden typ aktovek. Výhradním výrobcem školních tašek byla totiž klatovská kožedělná fabrika. Tyto aktovky byly sice funkční, zato nesmírně těžké a esteticky nezajímavé. I školní učebnice byly všechny stejné. Na jejich výrobu mělo tehdy monopol slovenské nakladatelství. Málokterá učebnice se pyšnila barevnými ilustracemi. Dnes mají děti daleko větší výběr školních potřeb než dřív. A i když dnes možná na staré komunistické časy nevzpomínáme zrovna s potěšením, známý slabikář si v srdci nosíme dodnes.
České slabikáře vycházejí již šest století
Na mnoha místech Česka vznikají pravidelně různé vernisáže slabikářů, výstavy a nostalgická setkání, při kterých si můžete ve starších slabikářích zalistovat. Ty nejstarší z nich mají pro historiky vysokou hodnotu. Na bazarech se např. některé z prvních vydání prodávají za tisíce korun. Slabikáře na našem území vycházejí již šest století a využívaly se už ve středověku. Tehdy se však jednalo pouze o svazek s abecedními obrázky.
Slabikáře, tak jak je známe, měly za účel naučit děti základním hodnotám. Měly formovat jejich osobnost a ukázat jim, že škola a studium obecně jsou pro život vysoce důležité.
Kvíz: Jak dobře si pamatujete starý Slabikář?
Vzpomínáte si ještě na verše, básničky a říkanky, které známý Slabikář obsahoval? Zalovte v paměti a vraťte se spolu s námi do minulosti. O svůj výsledek se pak podělte v diskuzi pod článkem.
(Doplňte jméno)…. stůj, auto houká. Na něm v pytli bílá mouka. Auto mouku rozváží z velikého nádraží.
a) Alenko
b) Janičko
c) Emičko
2. Doplňte říkanku: To je moje máma. To je můj táta. Já mám tátu a mámu, …..
a) nikomu je nedám!
b) já se mám!
c) nejsem sám!
3. Doplňte vtipný rým: Olda dostal svetr a od táty metr. Pavel byl dnes drzý a …..
a) teď ho to mrzí
b) vůbec ho to nemrzí
c) už ho to mrzí
4. Vzpomínáte i na tuto říkanku? Doplňte její slova: Kde jsou kamna, tam je pec. Kde jsou lidé ….
a) tam je meč
b) tam je kreč
c) tam je řeč
5. Doplňte následující říkanku: Žába leží v kaluži, má veliký žal. Měla velkou žížalu, tu jí….
a) žabák vzal
b) někdo vzal
c) žabák dal
6. Doplňte: Žába leze do …., tam já za ní nevlezu.
a) mechu
b) bezu
c) medu
7. Zvládnete doplnit i následující rým? Vašík zase po roce. Těší se ….
a) na promoce
b) na Vánoce
c) na Velikonoce
8. Jedna z prvních stran starého slabikáře obsahuje krátký vkaz: Milý Pepo. Máme milé tele. Ota mu nosí seno. Tele se nají. Je to milé tele. Kdo je za tímto vzkazem podepsán?
a) Jana
b) Dana
c) Zora
9. Kdo ve známé říkance troubí na trumpetu, když Terezka bubnuje?
a) Tadeáš
b) Tonda
c) Tomáš
10. Doplňte rým: ….. jde za šviháka. Šála, klobouk, to ho láká.
a) Jezevec
b) Žirafák
c) Beran
11. Umíte doplnit i tuto říkanku? Brýle, sešit, taška velká. Ze …. je učitelka.
a) sovy
b) zebry
c) žačky
12. Vylétl panáček, ‚Bzum a bzum‘ hovoří. Sedl si na ….., nožky tam zaboří. (doplňte prázdné místo)
a) kvítek
b) leknín
c) rybníček
Správné odpovědi:
1a, 2b, 3c, 4c, 5a, 6b, 7b, 8a, 9c, 10a, 11a, 12a.
Zdroje: wikipedia.org, msmt.gov.cz