Ohromující snímky Jupiteru odhalují obří cyklónu širokou tisíce kilometrů

Byly odhaleny ohromující záběry Jupiteru, jaké jste ještě neviděli. Největší planetu sluneční soustavy pozoruje sonda Nasa od roku 2016. Data umožňují občanským vědcům digitálně vylepšovat snímky s dechberoucími výsledky, jak píše server Hype Beast.

Projekt známý jako Juno se 6. listopadu přiblížil k planetě, což umožnilo pořídit nový zajímavý obrazový materiál. Obvykle pořizuje několik snímků zhruba každých pět týdnů, když se přiblíží k polárním oblastem Jupiteru.

Jeden ze záběrů odhaluje severní cirkumpolární cyklónu. Snímek byl umělecky vylepšen a používá falešné barvy, aby vyniklo, jak má podle vědců oblast vypadat.

Další snímek ukazuje zvláštní skvrnu pozorovanou v jižní tropické zóně Jupiteru. Kdokoli si může stáhnout nezpracovaná data a pustit se do úprav sám. Všechna jsou k dispozici na specializovaných webových stránkách projektu JunoCam agentury Nasa. Své výtvory pak můžete nahrát na web, aby se jimi mohli kochat i ostatní.

Sonda Juno se nedávno věnovala také fotografování zmrzlého Jupiterova měsíce Europa. Série snímků zveřejněných v září poskytuje vědcům nejbližší pohled na tajemný ledový satelit za posledních dvacet let.

Zdroj: hypebeast.com, redakce