Obrovský ruský radar 60×60 metrů s dosahem několika set kilometrů zničen. Zaměřil letadla až v dálce 400 km

Záběry, které se dostaly na internet, ukazují, co zbylo z radaru s názvem Nebo-SVU, který měří 60 m na délku a stejně tak na šířku. Na záběrech jsou vidět trosky antény a řídicí kabiny, do které se vejdou čtyři lidé potřební k nastavení zařízení. Vysvětlujeme možnosti radaru 1L119 Nebo-SVU.

Radar protivzdušné obrany 1L119 Nebo-SVU byl zničen ukrajinskými jednotkami. Stojí za zmínku, že se jedná o první takto zdokumentovanou událost. Rusové pocítí absenci tohoto zařízení vzhledem k jeho velkým schopnostem, píše web Defence Express.

Dotyčný radar protivzdušné obrany Nebo-SVU je vývojovou verzí předchozí generace Nebo-SV. Jeho úkolem je detekovat nebezpečí ve vzduchu na vzdálenost stovek kilometrů a oproti svému předchůdci se vyznačuje větší mobilitou (rychlejší nasazení) a přesností. Systém 1L119 je schopen rozpoznat bojové letouny (např. F-22, B-2 nebo F-35) v závislosti na jejich výšce. Dosah pro letadla pohybující se ve výšce 20 km je přibližně 400 km, zatímco ve výšce 500 m je efektivní dosah detekce přibližně 65 km.

Nebo-SVU určuje souřadnice detekovaných objektů a sleduje je v reálném čase. Kromě toho, že dokáže určit státní příslušnost, je schopen sledovat i nepřátelské cíle generující rušení. Za výrobu tohoto systému odpovídá koncern Almaz-Antey a jeho konstrukce byla vyvinuta v radiotechnickém institutu v Nižním Novgorodu.

Za zmínku stojí i to, že navzdory kusým údajům o radaru 1L119 umožňuje anténní systém VKV automatické sledování taktických cílů – včetně cílů založených na tzv. technologii stealth, která má mimo jiné snížit možnost detekce radary. Systém si poradí i s detekcí řízených střel vzduch-vzduch.

Vysoká mobilita anténní soustavy Nebo-SVU je dána rychlým časem jejího nasazení. Obvykle je to 30 minut a k její obsluze stačí čtyřčlenná posádka. Je také známo, že tyto ruské systémy používá íránská armáda.

Zdroj: Defence Express