Obrázky, které se nám hýbou před očima! Jak fungují tyto optické iluze?

Některé optické iluze jsou skutečným zážitkem. Mnohé z nich se nás snaží přimět zaostřit zrak, jiné nás nutí slyšet zvuky, které neexistují a další se pohybují, i když jsou to jen obrázky. Vědci je využívají k pochopení toho, jak náš mozek zpracovává realitu, píšou na webu Everyeye.

Ve studii publikované v časopise JNeurosci odborníci zjistili, že v horní mediální temporální oblasti našeho mozku, která je klíčová pro detekci vizuálního pohybu, a která přispívá k oživení pohyblivého obrazu, existuje jakási „mezera ve zpracování“ v délce asi 15 milisekund.

„Je nutné, aby náš mozek dokázal vypočítat směr, kterým jdeme, což je pro každodenní život klíčové. K tomu je třeba spojit informace o pohybu z každého bodu v prostoru kolem nás a efektivně je zpracovat. Ale jak k tomu dochází, není příliš dobře známo,“ řekl doktor Ian Max Andolina z Čínského institutu neurověd.

Tyto optické iluze mohou na první pohled vypadat jako obyčejné obrázky, ale ve skutečnosti vědci tyto iluze využívají ke studiu toho, jak náš mozek komunikuje s okolním světem.

Zdroj: tech.everyeye.it