Objev obří vlny v Mléčné dráze. Je dlouhá 9 000 světelných let

Překvapení astronomové nedávno odkryli v naší Galaxii úchvatnou strukturu, která byla pojmenována Radcliffe Wave. Tato gigantická vlna plynů a hvězd se vine Mléčnou dráhou a s délkou 9 000 světelných let představuje největší známou strukturu svého druhu.

Leží překvapivě blízko k nám, jen 500 světelných let od Sluneční soustavy, což je v kosmickém měřítku skoro jako za rohem, píše web Meteored.

Vlna Radcliffe Wave byla objevena zcela náhodně při mapování prachu v Galaxii, a její název vzdává poctu institutu, který stál u jejího objevu. Díky novým datům získaným z evropské vesmírné sondy Gaia bylo potvrzeno, že se hvězdy a plyn v této struktuře skutečně pohybují v rytmu vlny, což přináší zcela nový pohled na dynamiku naší Galaxie.

Co přesně vlnu Radcliffe Wave pohání a proč se pohybuje právě takto, zůstává pro vědce záhadou. Nyní se zkoumají různé hypotézy, od vnitřních příčin spojených s dynamikou Galaxie po vnější vlivy, jako jsou kolize s jinými galaxiemi. Tento objev nejen rozšiřuje naše chápání vesmíru, ale také poukazuje na to, jak málo ještě víme o vlastním kosmickém domově, Mléčné dráze.

Zdroj: Meteored