Nový teleskop zachytil ohromující sluneční skvrnu, která je velká jako celá naše planeta

Nový teleskop, který se ujal úkolu pozorovat Slunce, přinesl nové neuvěřitelné snímky sluneční aktivity, napsali na webu Science Alert.

Sluneční teleskop Daniel K. Inouye americké Národní vědecké nadace zahájil vědecké operace poprvé ve středu 23. února 2022. Jedná se o největší sluneční teleskop na světě a jeho pozorování sluneční koróny s vysokým rozlišením, jak vědci doufají, výrazně posunou naše znalosti o naší domovské hvězdě.

Nově zveřejněné snímky nejsou prvními, které jsme od Inouye viděli. Ty přišly před více než dvěma lety a jsou skutečně dechberoucí. Nyní však teleskop přináší několik detailních pohledů na jednu z nejzajímavějších věcí na našem Slunci, sluneční skvrny.

Na snímku zveřejněném na Twitteru je vidět sluneční skvrna v působivém detailu. Tmavá oblast, známá jako umbra, má zhruba průměr Země. Byla zachycena, když se 25. února ke Slunci přiblížila sonda Parker Solar Probe.

Vědecký provoz teleskopu začne dvanáctiměsíční fází uvádění do provozu, která může zahrnovat některé problémy, jež bude třeba vyřešit v průběhu testování a kalibrace teleskopu v provozních podmínkách.

Pro sluneční teleskop je to však vhodná doba pro uvedení do provozu. Inouye je určen k měření slunečních jevů, jako jsou sluneční skvrny, sluneční erupce a výrony koronální hmoty, a také komplikovaného slunečního magnetického pole. A Slunce se začíná bouřit.

V posledních několika měsících došlo k velké aktivitě slunečních skvrn v době blížícího se slunečního maxima, nejaktivnějšího období v 11letém cyklu Slunce. Tento cyklus je založen na magnetickém poli Slunce, které se každých 11 let otočí a jeho severní a jižní magnetický pól si vymění místa.

První studií vybranou pro Inouye je výzkum magnetické rekonexe, což je situace, kdy se magnetické siločáry slunečního pole přetrhnou a znovu spojí, čímž se uvolní obrovský příval energie v podobě koronálního výronu hmoty.

Zdroj: sciencealert.com