Německá obrněná pěst Panzerfaust 3.0 je na cestě na Ukrajinu. Co všechno umí? Ruské tanky nemají šanci
Ukrajina obdrží od Německa 500 ručních protiletadlových kompletů Stinger a 1 000 protitankových prostředků. Nizozemsko také posílalo zbraně našim sousedům, píše server Missile Defence.
Nizozemsko poslalo na Ukrajinu 50 protitankových granátometů Panzerfaust-3 a zásobu 400 granátů. V případě Německa je uváděna stejná výzbroj, ale konkrétní počty rozdělené podle granátometů a munice nejsou známy. Stojí za zmínku, že Německo může legálně blokovat vývoz své výzbroje třetími zeměmi, takže Nizozemsko nemohlo tyto zbraně poslat dříve.
Panzerfaust-3 (PzF-3) je protitankový samonabíjecí granátomet zkonstruovaný firmou Dynamit Nobel Defence (DND), jehož vývoj začal v roce 1986. Výsledek prací byl zaveden do výzbroje Bundeswehru v roce 1992 a používají jej vojáci např. v Nizozemsku nebo Švýcarsku.
Na rozdíl od řízených střel NLAW dodávaných Spojeným královstvím jsou bezzákluzové protitankové granátomety PzF-3 zbraněmi pro opakované použití, podobně jako běžné a známé RPG-7. Po výstřelu musí voják pouze vyměnit trubku s granátem.
Účinky odpalovacího zařízení NLAW jsou již dobře známy v podobě vraků ruských tanků, ale systém má průbojnost přes 500 mm pancéřové oceli. Mezitím je Panzerfaust 3 při použití 110mm granátů s prekurzorem (varianta IT) schopen propálit asi 900 mm pancéřové oceli chráněné reaktivním pancířem.
Zástupci společnosti během jednoho rozhovoru tvrdili, že ani těžké dvouvrstvé reaktivní štíty Relikt v tomto případě neposkytují ochranu. Nevýhodou je však absence navádění vystřelených granátů, protože se jedná o klasický protitankový granátomet. V městském boji je však ideální dosah až 400 m.
Teoreticky je možné zvýšit účinný dosah až na 600 m díky počítačovému zaměřovacímu modulu Dynarange. Neexistují však žádné informace o tom, zda byly na Ukrajinu odeslány. Celý systém váží méně než 13 kg (včetně nabitého granátu), z toho samotný granát 3,9 kg. Důležitější je, že granátomety PzF-3, stejně jako např. granátomety NLAW, lze používat v uzavřených prostorech, pokud je za střelcem alespoň 2 m volného prostoru.
Zdroj: missiledefenseadvocacy.org
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]